Fens Sjaogans: Gaisma, kas apskaidro dvēseles par kana haitao mākslu

Šodien māksliniekam ir jābūt ārkārtīgi stipram un nelokāmam, lai par savas daiļrades pamatformu arvien izvēlētos glezniecību. Nav šaubu, ka, dzīvodams mazpilsētā, tālu prom no Pekinas un Šanhajas trokšņa un kņadas, un izmantodams gaismu par savu galveno mediju, Kans Haitao ir tieši tāds mākslinieks. Šajā priekšvārdā vēlos dalīties savās pārdomās par Haitao un viņa daiļradi, piebilstot, ka mans skatījums var nedaudz atšķirties no mākslas kritiķu vērtējuma.

Mani dziļi saviļņo mākslinieka cikls “Nakts ainava”: izmantodams gaismu par savu galveno mediju un šķērsodams robežu starp figurālo un abstrakto glezniecību, viņš nevainojami savieno Rietumiem raksturīgo kompozīciju ar Austrumu sjei (写意) [burtiski – savu domu skicēšana; brīvrokas otas tehnika, kas izceļ glezniecības garīgo dimensiju]. Attēlojot mākslinieka bērnības un jaunības dienu vidi – šauras ieliņas, skolas vai gleznainas ielejas zem naksnīgām debesīm –, sērija izstaro pazīstamas intimitātes auru, taču ar savādu un pat fantastisku nokrāsu.

Kana Haitao krāsu tehnika līdzinās ‘liesmošanai’ Ķīnas gonbi tradīcijā [otas tehnika, kas ar īpašu precizitāti iezīmē detaļas; parasti uzskatīta par sjei pretmetu]. Tajā pašā laikā viņš glezno arī kā īsts sjei meistars, ar vieglumu un eleganci, gandrīz monohromā krāsu gammā, ar pavisam nedaudzām minimālisma garā ieturētām līnijām, atsakoties no visa liekā. Kans Haitao ir radījis pasauli, kuru piepilda poētiski tēli – neskaidri un attāli, šķietami tukši, bet transcendentāli, dziļi un vienlaikus nošķirti. Skatītājam no malas mākslinieka sarežģītā un noslēpumainā iekšējā pasaule dažkārt var būt grūti saprotama. Ir acīmredzams, ka savas idealizētās nakts ainavas Kans Haitao attēlo ne jau tīri portretējuma pēc, nedz arī tālab, lai vienkārši pētītu dažādas glezniecības tehnikas, bet gan lai iemiesotu savu vientuļo dvēseli, kas “klīst viena nakts tumsībā”. Ar savām vienkāršajām un mierpilnajām kompozīcijām, apvaldītajiem un maigajiem toņiem, kā arī cēlo un jaudīgo rokrakstu šie darbi ne tikai daiļrunīgi vēsta par mākslinieka vientulīgā un noslēgtā prāta dzīlēm, bet arī kalpo par zīmīgu piemēru neatkarīgajiem un nelokāmajiem garīgajiem meklējumiem Ķīnas radošās inteliģences esošās paaudzes rindās.

Fens Sjaogans
2022. gada 11. maijā


Fens Sjaogans ir slavens režisors, rakstnieks un aktieris, kura filmas ir godalgotas festivālos Kairā un Pekinā, vairākkārt virzītas pārstāvēt Ķīnu ASV kinoakadēmijas Oskara balvai un devušas būtisku ieguldījumu nacionālās kinomākslas attīstībā. Starp Sjaogana izcilākajiem ekrāndarbiem ierindojama laulības dzīves komēdija Cellphone (“Mobilais”), vēsturiskā drāma Back to 1942 (“Atgriešanās četrdesmit otrajā”) un I am not Madame Bovary (“Es neesmu Bovarī kundze”) – starptautiski godalgots, apbrīnojami smieklīgs Ķīnas birokrātijas atmaskojums, kura gaitā kāda zemniece pūlas panākt, lai vīrs saņem taisnīgu sodu par laulības pārkāpšanu.