TĒJAS LAIKS

Skaidrīte Cihovska

Izstādē TĒJAS LAIKS skatāmi izcilās latviešu keramiķes Skaidrītes Cihovskas mākslasdarbi. Galvenokārt ikdienas dizaina priekšmeti, starp kuriem nozīmīgāko vietu ieņem mākslinieces veidotās tējkannas — lakoniskas, atturīgas formu un detaļu attiecības. Tā ir tēma, kas mākslinieci saistījusi kopš pirmajiem patstāvīgas darbības mirkļiem: “Beidzot Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, mana diplomdarba tēma bija “Kannas”, bet Mākslas akadēmijas diplomdarbā jau gatavoju tieši tējkannas.”

Skaidrītes Cihovskas daiļrade lielā mērā raksturojama ar stabilitāti un precizitāti: mākslinieci saista racionāla formu valoda, funkcionālā un dekoratīvā apvienojums mākslā. Viņas radītie keramikas objekti un priekšmeti nekad nav pārsātināti, tajos valda klasiska vienkāršība, taču fantāzijas kūleņi rod izpausmi mākslinieces veidotajās atraktīvajās keramikas tējkannās: “Esmu aizrāvusies galvenokārt ar formu, vizuālo izskatu. Tieši detaļas — snīpis, osa, vāciņš — ir tās, kas mani interesē. Mēģinu atrast tām visneiedomājamākos veidus. Izdomāju tējkannai arī kājiņas. Apzinos, ka lielākā daļa kannu nav funkcionāli lietojamas.”

Savas radošās karjeras laikā māksliniece ir radījusi ne vien dekoratīvus un lietojamus keramikas dizaina priekšmetus, bet arī monumentālus tēlniecības darbus jeb divdesmitā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados tā dēvēto “dārza keramiku”. Taču primāra Skaidrītei Cihovskai vienmēr ir bijusi dekoratīvā šķautne gan šķietami sadzīvē lietojamos traukos, gan veidojot lielformāta darbus.

Skaidrīte Cihovska dzimusi 1937. gadā Skrundā. 1957. gadā absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, kam sekojušas studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas nodāļā (1957—1964). No 1963. līdz 1966. gadam Skaidrīte uzņēmās galvenās mākslinieces pienākumus Jelgavas keramikas fabrikā. 1969. gadā tika uzņemta Mākslinieku savienībā un reizē arī uzsāka darbu Ķīpsalas eksperimentālās keramikas darbnīcā, kas būtiski mainīja viņas dzīves un darba tempu un stilu. Māksliniece piedalās izstādēs kopš 1958. gada — sarīkojusi vairākas personālizstādes, kā arī piedalījusies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs.


(foto: Didzis Grodzs)