DROŠĀ NEDROŠĪBA

Panevēžas starptautiskā keramikas simpozija kolekcijas izstāde


Tas ir tikai cilvēciski – justies visdrošāk pazīstamos un paredzamos apstākļos. Cilvēki jūtas pārliecināti, kad dara to, kas vislabāk padodas. Mēs paši veidojam sev drošu vidi un apstākļus eksistencei – dzīvei, radīšanai un kustībai. Nonākt šādos apstākļos un vidē ir mūsu fundamentāla tieksme.

Tomēr kurā brīdī process pārvēršas par kustību vienīgi inerces pēc? Cik lielā mērā mūs virzošais dzinulis turpina darboties? Reiz atraduši iedarbīgu rīcības formulu, mēs sliecamies pie tās pieturēties. Dažkārt atļaujamies mainīt kādu nebūtisku sīkumu, lai nejustos veci un iesūnojuši. Taču šķietamās robežas šķērsojam vienīgi tad, kad esam izvērtējuši visus iespējamos iznākumus un noteikuši visdrošāko. Tādējādi, visbiežāk to nemaz neapzinoties, iestrēgstam pašu veidotās struktūrās un turpinām maskēt pastāvīgo nedrošības sajūtu, kas nāk no apkārtējās vides un it sevišķi no mūsu apziņas dzīlēm.

Izstāde pievēršas drošas telpas jēdzienam un vajadzībai pieņemt eksperimentālus un nereti biedējošus lēmumus, nepārtraukti meklējot līdzsvaru starp drošību un mērķtiecību. Visi eksponāti nāk no Panevēžas pilsētas mākslas galerijas keramikas fondiem un ir radīti Panevēžas starptautiskajā keramikas simpozijā. Tā pirmsākumi ir meklējami 1989. gadā, un pa šo laiku tas ir pulcējis kopskaitā 178 māksliniekus no 37 valstīm – ASV, Austrālijas, Austrijas, Baltkrievijas, Brazīlijas, Čehijas, Dānijas, Dienvidkorejas, Francijas, Grieķijas, Igaunijas, Indijas, Irānas, Itālijas, Izraēlas, Īrijas, Japānas, Jaunzēlandes, Kanādas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Meksikas, Nīderlandes, Norvēģijas, Polijas, Rumānijas, Somijas, Spānijas, Šveices, Taivānas, Turcijas, Ukrainas, Ungārijas, Vācijas un Zviedrijas. Līdz šim simpozijs ir noticis jau 23 reizes, tā dalībniekiem veidojot lielformāta skulptūras no akmensmasas. Simpozija kolekcijā šobrīd ir 670 vienības, tostarp individuāli mākslasdarbi un skulpturālas kompozīcijas. Šī izmēra un apjoma ziņā unikālā mākslas kopa ir spilgts un zīmīgs fenomens Baltijas kultūrtelpā, kas atspoguļo reģionam raksturīgās oriģinālās tendences un iestrādnes laikmetīgajā keramikā, vienlaikus demonstrējot arī daudziem māksliniekiem kopīgus redzējumus un prakses keramikas tēlos, rakstos un formās.


Izstādē “Drošā nedrošība” skatāmos darbus radījuši lietuviešu mākslinieki Eugenijs Čibinsks, Nerute Čukšiene, Egle Einikīte-Narkevičiene, Jozs Lebedņiks un Alvīds Pakārklis.


Izstādes norises laiks: 22.04.2023.-11.06.2023.