SVĀRSTĪBAS NO NEKĀRTĪBAS UZ KĀRTĪBU

Silians Ma (Ķīna)


Fotogrāfijas uzņemšana ir paradoksāla darbība, jo tā reizē pierāda un apgāž vienlaicīgas esamības pieredzi. No vienas puses, tā vizualizē norādi par esamību. No otras puses, realitāte tiek manipulēta divdimensionālas virsmas robežās caur kontrolētu iejaukšanos. Šajā reprezentācijas realitātē objekti tiek deducēti par simboliem, redzamību ierobežo kompozīcija, un visbeidzot haoss tiek piejaucēts un pārveidots par kārtību. Tas nozīmē, ka tiek radītas nevis zināšanas par lietām, bet jaunas lietas kā tādas. Izstādē skatāmās darbu sērijas tapa pēdējo trīs gadu laikā; tajās risināto tēmu spektrā ir politika, identitāte un tehnoloģijas. Šo projektu īstenošanai pieņemtā metodoloģija liek apšaubīt kauzālās attiecības starp parādībām un to interpretāciju attiecīgā medija robežās.

Nosaukums “Svārstības no nekārtības uz kārtību”, saskaņā ar mākslinieka teikto, ir aizgūts no fizikas: “Kvantu fizikā kvantu svārstības ir īslaicīgas un nejaušas enerģijas daudzuma izmaiņas noteiktā telpas punktā. Tas nozīmē, ka matērijas pamatstruktūra (kārtība) rodas no nenoteiktības (nekārtības/haosa). Manuprāt, tas ir kas ļoti līdzīgs ‘jēgas’ rašanās mehānismam: mēs meklējam atpazīstamas struktūras haotiskās parādībās.” Aiz šī mehānisma mākslinieks nojauš zināmu nihilismu un uzskata to par iedvesmojošu modeli savai metodoloģijai.

Mākslinieks Silians Ma (1979) šobrīd dzīvo Pekinā (Ķīnā). Studējis fotogrāfiju Londonas Karaliskajā mākslas koledžā. Viņa prakse ietver fotogrāfiju, skaņu un instalāciju. Iedvesmojoties no gadiem ilgās pieredzes reklāmas fotogrāfijā, savā vizuālajā estētikā viņš pēta retorikas un metaforu lietojumu, kā arī vizuālo konotāciju nestabilitāti. Starp mākslinieka pēdējo gadu nozīmīgākajām izstādēm jāmin izstādes Helsinku fotogrāfijas festivālā (2019) un Cuna Laikmetīgās mākslas institūtā Seulā (2019).

Siliana Ma personālizstāde “Svārstības no nekārtības uz kārtību” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tiek organizēta 3. starptautiskā fotogrāfijas simpozija ietvaros sadarbībā ar Rīgas Fotogrāfijas biennāli.

马司亮
Silians Ma

Kuratore: Tatjana Černova