Sigita Daugule, Jānis Liepiņš VIENĀ TELPĀ

Izstāde ir reāla telpa, kas apvieno divu mākslinieku – Sigitas Daugules un Jāņa Liepiņa – atšķirīgo vidi, cilvēkus un laiku. Sigitas Daugules iepriekš radītie, bet neizstādītie, kā arī jaunradītie darbi pirmo reizi apskatāmi plašā izstādē līdzās gleznotāja Jāņa Liepiņa darbiem no mākslinieka mantinieku privātkolekcijas, Gunta Belēviča kolekcijas un Zuzānu kolekcijas, kā arī Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja kolekcijas.

Izstāde ir stāsts par divu atšķirīgu, spilgtu glezniecības stilu tiešo un netiešo satikšanos, velkot paralēles un ļaujot noteikt dažādo skatītājam uz šodien un pagātnē aktuālo, ieraugot līdzīgo un vēsturē precīzi atkārtojošos.

Šādu izstādes koncepciju noteica fakts, ka gleznotāja Sigita Daugule ir daudz pētījusi Jāņa Liepiņa personību un radošās darbības ceļus, kas apkopoti grāmatā. Lasot to un aplūkojot abu autoru darbus vienā telpā, mēs ieraugām arī šķautnes, kas vieno viņu daiļradi. Vienojošais ir nesamākslotība un brīvība glezniecībā, kā arī nepakļaušanās aktuālajam, modīgajam mākslā.

Sigita Daugule ir viena no atpazīstamākajām mūsdienu Latvijas glezniecības sejām, kas ar savu “skarbo un nedaudz raupjo” glezniecības rokrakstu, dziļumu un stāstu ieņēma savu vietu Latvijas un ārvalstu mākslas vidē. Viņa ir organizējusi vairākas personālizstādes, kā arī piedalījusies būtiskos izstāžu projektos Latvijā un ārvalstīs.

Par gleznotāju Jāni Liepiņu viņa laikabiedri izteikušies kā par izcilu personību, principiālu un taisnīgu cilvēku, godīgu arī savā glezniecībā, kas sava mūža garumā ir radījis lieliskus krogu un tirgus skatus, zemnieku ikdienu attēlojot tonāli bagātiem un ekspresīviem triepieniem ainavās un klusās dabas kompozīcijās.

Izstāde ir ceļojums realitātē, neizpušķotā, mazliet skaudrā un patiesā dzīves situāciju atainojumā, kas sabiedrībai ir pašsaprotama ikdiena, bieži nepamanīta vai uztverta nievājoši, taču mākslinieku radītajās kompozīcijās ieraugāma ar citādu skatienu, precizitāti.

Katrs mākslinieks savā ziņā ir neatkarīga ceļa gājējs, bet nu viņu darbi ir satikušies Daugavpilī.

Māris Čačka