Muzeju nakts Rotko centrā jeb māksla nav viegla

Pēc divu gadu pārtraukuma, ko noteica pandēmijas radītie ierobežojumi, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs vēra durvis tūkstošiem Muzeju nakts apmeklētāju, lai dalītos ar mākslinieciskajām vērtībām – piecām pavasara izstāžu sezonas ekspozīcijām. Kopskaitā mākslas centra ekspozīciju zāles un jaunatklāto Martinsona māju šajā dienā apmeklēja gandrīz trīspadsmit tūkstoši pilsētas iedzīvotāju un viesu.

Rotko centra šogad izvēlētais moto, “Māksla nav viegla”, intriģēja un provocēja, aicinot saskatīt mākslas darbu unikalitāti to tehniskajā izpildījumā, mudinot domāt par laikmetīgās mākslas būtību un mākslinieku vēstījumu: no konceptuālisma idejām līdz ironijai.

Plašu emociju spektru un lielu interesi Muzeju nakts apmeklētājos raisīja lietuviešu mākslinieka Martina Gauba skulptūra “Lietuviete”. Fiziskos apmēros un izpratnes līmenī smagais mākslas darbs tomēr pārliecināja ar savu patieso un māksliniecisko izpildījumu.

Pirmizrādi Muzeju naktī piedzīvoja Rotko centra kolekcijas jaunieguvums – pazīstamā lietuviešu mediju mākslinieka, mākslas kritiķa un Viļņas Ģedimina Tehniskās universitātes profesora Remigija Venckus desmit eksperimentāli videodarbi retrospektīvā “Mākslas video (2002–2018)”.

Īpašu noskaņu apmeklētājiem radīja Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas audzēkņu sniegums. Daudziem jaunajiem talantiem tā bija pirmā uzstāšanās publikas priekšā.

Muzeju nakts 2022 zināmā mērā bija izaicinājums par tradīciju kļuvušās akcijas atdzimšanai, bet vienlaikus arī apliecinājums pandēmijas laikā nezudušajai interesei par kultūras un mākslas vērtībām.