KERAMIKAS SIMPOZIJU KOLEKCIJAS IZSTĀDE „CERAMIC LABORATORY” SIGULDAS TORNĪ

No 5. oktobra līdz 28.oktobrim kultūras un mākslas telpā „Siguldas tornis” būs skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra starptautisko keramikas mākslas simpoziju kolekcijas izstāde „Ceramic laboratory”.

Jaunā meklējumi mākslā vienmēr saistās ar eksperimentu. Un labākā vieta tam ir radošā laboratorija. Tā sniedz brīnišķīgu iespēju pilnīgi brīvai, neierobežotai daiļradei. Taču eksperiments vienmēr ir risks. Un tikai ļoti drosmīgi, pārliecināti, talantīgi un ar savu darbu pārņemti cilvēki ir spējīgi uzņemties šo publisko risku – parādīt skatītājam savu daiļrades meklējumu īpatnējo ”virtuvi”. Tieši tādus cilvēkus vieno ikgadējais Starptautiskais keramikas mākslas simpozijs Ceramic Laboratory, kurš Daugavpilī notiek kopš 2013. gada.

Jaunais vijums simpoziju kustības attīstībā Latvijā iesākās 2013. gadā, kad notika pirmais starptautiskais keramikas mākslas simpozijs Daugavpilī. Pieredze, kas gūta šajos simpozijos, bagātina mūsdienu keramikas mākslu ar stilistisko īpašību spektra paplašinājumu un radošo darbu mākslinieciskās tēlainības pilnību. Tieši simpoziju kustības vide veicina eksperimentēšanu formu veidošanā, dekorēšanā, dedzināšanā un noved pie negaidītiem rezultātiem, no kuriem daudzi vēlāk kļūst par galveno mākslā. Keramikas simpoziju vidē atrodami arī monumentālās keramikas uguns skulptūras sākumi. Tieši simpoziji kļuva par eksperimentālo laukumu kultūru dialogam: dažādu pasaules tautu tehnika un terminoloģija, piemēram, raku, obvara, macsabal, pateicoties tieši simpozijiem, kļuva pazīstama un iegāja mākslinieku keramiķu profesionālajā valodā visā pasaulē. Tāpat kā jebkurā projektā, mākslas keramikas simpozijā ir svarīgs rezultāts. Un Ceramic Laboratory šis rezultāts ir radītie mākslas darbi un sarīkotās izstādes. Simpozijs demonstrē keramikas materiāla neizsmeļamās iespējas. Pateicoties simpozijam, pasauli ierauga mākslinieciskās kompozīcijas, kurās koncentrēti mūsdienu kultūras jēdzieni, padarot simpoziju par spilgtu un pamanāmu parādību mūsdienu mākslu.

Šajā izstādē aplūkojami 2018. gada keramikas simpozijā tapušie darbi. Eksperimentiem un keramikas piedzīvojumiem šogad ļāvās Toru Kurokava (Toru Kurokawa) (Japāna), Aļona Muhina (Alena Muhina) (Krievija), Mudita Bhandari (Indija), Egle Einikīte-Narkevičiene (Eglė Einikytė-Narkevičienė) (Lietuva), Zinaīda Blizņuka (Zinaida Blyzniuk) (Ukraina), Nizams Orčuns Onals (Nizam Orcun Onal) (Turcija), Dāvids Žinda (Dawid Żynda) (Polija), Sofja Karšai (Zsófia Karsai) (Ungārija), Andreass Formeirs (Andreas Vormayr) (Austrija), Inita Reimandova (Latvija), Lilija Zeiļa (Latvija), Ilona Abdulajeva (Latvija), Una Gura (Latvija), Sanri (Latvija).