X: PA/LIKIMAS (MANTOJUMS/LIKTENIS)

X: PA/LIKIMAS projekts aicina māksliniekus mākslinieciski aplūkot Lietuvas simt neatkarības gadu vēsturi – izpētīt tās attīstību un izcelt šī perioda galvenos atskaites punktus, proti, nospraust un izgaismot Lietuvas vēsturē būtiskākos notikumus, datumus un panākumus, kas veido mūsu kopīgo mantojumu un ar savu aktualitāti šodien nosaka mūsu likteni – būt brīviem un neatkarīgiem.

X: PA/LIKIMAS ir ilgtermiņa projekts, kas aicina dažādu jomu māksliniekus strādāt pāros pie viena mākslas darba, tādējādi meklējot jaunus mākslinieciskās izpausmes veidus un pieredzes. Pirmais projekts X: Kritiskā robeža tika īstenots 2016. gadā Černobiļas traģēdijas 30 gadu atcerei. Desmit no piecpadsmit uzrunātajiem Paņevežas māksliniekiem piekrita strādāt pāros, pārējie darbojās individuāli. Rezultāts pārsniedza visas cerības – projekts piesaistīja gan sabiedrības, gan mākslas kopienas interesi. Visa projekta kolekcija tika dāvināta Paņevežas pilsētai.

Šogad projektā piedalās astoņpadsmit dueti, kuru sastāvā ir slaveni mākslinieki no Paņevežas un citām Lietuvas pilsētām. Šoreiz visi mākslinieki (gleznotāji, grafiķi, fotogrāfi, keramiķi, tēlnieki, metālmākslinieki un stikla mākslinieki) strādās pāros. Daloties plaša spektra pieredzēs, skolās un tehnikās, pat savienojot pilnīgi atšķirīgus materiālus un rodot kompromisu starp sevi kā mākslas darbu radītājiem un dažādiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem, mākslinieki gūst jaunas radošas pieredzes, kas pēc tam var ietekmēt viņu personīgo radošumu, māksliniecisko izpausmi un stilu, vienlaikus paplašinot viņu radošos apvāršņus gan materiāla izvēles, gan pasaules uzskata līmenī. Piedāvājot X: PA/LIKIMAS tēmu, rīkotāji aicina māksliniekus rūpīgāk ieskatīties šodienas mantojuma būtiskākajos jautājumos, starp kuriem ir Padomju sistēmas mantojums, jauno cilvēku izbraukšana no valsts, valsts kultūras, mākslas un radošais mantojums. Šīs tēmas interpretācijā māksliniekiem tiek dota pilnīga brīvība. Darbi tiks dāvināti Paņevežas pilsētai un papildinās jaunā mākslas centra aizsākto kolekciju. 2018. gadā projekts X: PA/LIKIMAS tiks izstādīts prestižās galerijās Viļņā, Kauņā, Klaipēdā un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā (Daugavpilī, Latvijā), kas ir Paņevežas pilsētas partneris Latvijā.

Albinas Vološkevičius, projekta kurators