Vaidotas Janulis “ATMIŅU KRĀTUVES”

ATMIŅU KRĀTUVES

 

Atmiņa nav informācijas glabātuve par lietu formām, nedz arī nemainīgu priekšstatu krātuve mūsu apziņā. Tā ir informācijas vākšanas, fiksēšanas un saglabāšanas forma. Mūsdienu sabiedrībā mākslas disciplīnu robežas sāk saplūst un trūkst žanrisku formu un veidu jauno koncepciju izteikšanai. Jaunie izteiksmes līdzekļi un tehnoloģijas dod iespēju paātrināt jaunrades izpausmes procesus un, vienlaicīgi, gan mudina meklēt jaunas mākslas telpas, gan ar citādu skatienu paraudzīties uz dažādām parādībām. Mākslinieki izmēģina literatūru, prozu, miksē dažādas mākslas formas. Šķiet, ka iesīkstējušām mākslas formām ir lemts mainīties, un tās to arī dara; tās izzūd, atjaunojas un integrējas. Ir sagatavots radošais pamats tam, lai rastos mākslas konceptuālās formas.

Objekti, instalācijas absorbē dažādas mākslas formas: skaņu, kaligrāfiju un citas; lai akcentētu idejas svarīgumu, tiek izmantota pat smarža. Medus kāres, kas izmantotas objektos, apvieno vaska elements – drēbju pakaramais, kas paplašina radošo telpu. Medus kāre ir brīnišķīgs informācijas vākšanas un saglabāšanas piemērs. Cilvēks ir izgudrojis analogo fotogrāfiju, dagerotipiju, digitālo fotogrāfiju – tie visi ir attēla fiksēšanas un saglabāšanas līdzekļi. Pikselis veido digitālās fotogrāfijas attēlu, tātad tas arī vāc un uzkrāj informāciju. Starp šīm informācijas vākšanas un saglabāšanas formām var saskatīt analoģiju.

Kolekcija “GENERATIONS” [PAAUDZES] ietver vienas ģimenes fotogrāfijas, kas uzņemtas 20. gs. sākumā, vidū un otrajā pusē. Vaska plakanā virsma un faktūra harmoniski saplūst medus kārē, kas it kā simbolizē ģimeni. Šoreiz faktūras ir pagātnes notikumu liecinieces, viņu likteņu īpašnieki. Šajos objektos lietas sarunājas pašas savā valodā; stikls kontrastē ar vasku, tādējādi paplašinot dialogu jaunu formu un telpu starpā. Laikam nepastāv laiks, un dialogs turpinās autonomi no mums.

 

Vaidotas Janulis