Eva Aruta REALITĀTE

Eva Aruta – māksliniece, rakstniece, žurnāliste, vairāku dokumentālo filmu autore. Dzimusi Gjumri pilsētā (Armēnija). Mākslu studējusi Erevānas Valsts mākslas akadēmijā (Armēnija). Patlaban dzīvo un strādā Drēzdenē (Vācija).

Jau vairāk nekā 5 gadus māksliniece pēta realitātes tēmu.  Viss sākās ar socioloģisko aptauju par tēmu: „Kas ir realitāte?” Eva sāka domāt par to, kas veido mūs un mūsu realitāti, kur sākas „reālais”? Katru dienu viņa pietiekami vērīgi novēro sabiedrības un mākslas attīstību. Mākslinieci uztrauc mūsdienas sievietes sociālais stāvoklis, tās tiesības. Visas šīs pārdomas attēlojas viņas darbos. Tāpat tajos viņa risina apziņas un zemapziņas mijiedarbības jautājumus. Visvairāk mākslinieci interesē realitāte cilvēka bezapziņā, kas, viņasprāt, bieži vien ir reālāka par apziņas realitāti.

Izstādes „Realitāte” darbi atspoguļo mākslinieces dzīvesstāsta fragmentus: spilgtus un monotonus, emocionālus un mierīgus. Tajos var saskatīt Evas sapņus un pārdzīvojumus, viņas jūtas un vēlēšanās. Katra glezna ir kā atsevišķs cilvēks. Akrila krāsas kārtas viņa klāj vienu uz otras, veidojot daudzkrāsu slāņus, bet citreiz tikai monotonus slāņus, kas simbolizē dzīves gaitu ar visām tās norisēm un apstākļiem. Viņas darbos redzamie tēli ir tik netverami, cik netverama ir pati realitāte; tie ir tikai sajūtas, rēgi, kas balansē starp redzamo un neredzamo.

Izstādi papildina vēl trīs psiholoģiskas īsfilmas. Tās ir mākslinieces eksperiments, kas mudina skatītāju aizdomāties par savas dzīves mērķu sasniegšanu.

Eva Aruta piedalījusies vairākos starptautiskajos plenēros un biennālēs, tostarp Daugavpilī notikušajā starptautiskajā plenērā „Marks Rotko – 2012”. Viņas gleznas atrodas privātajās kolekcijās ASV, Vācijā, Krievijā, Ukrainā, Itālijā, Lielbritānijā u.c.

Valentīna Smertjeva