MARK ROTHKO 2022

Starptautiskais glezniecības simpozijs

Jau astoņpadsmito reizi Daugavpils pulcē māksliniekus no visas pasaules, lai kopīgā laiktelpā nodotos radošajam procesam un, iespējams, vismaz nedaudz mainītu apkārtni. Jo, saskaroties ar vēl nepazīstamo, dažādo un neierasto, pamazām rodas kritiska izpratne par vispārcilvēciskām vērtībām, par procesiem, kas liek izjūtām saviļņoties, un par ideju kopumiem, kas ir vienlīdz aktuāli gan vietējā, gan globālā mērogā.

Šis ir desmitais gads, kopš starptautiskais glezniecības simpozijs “Marks Rotko” notiek Daugavpils Marka Rotko mākslas centra telpās, tādēļ varam runāt par sava veida jubilejas simpoziju. Nav lielāka apstiprinājuma šī mākslas pasākuma nozīmei par rezonansi, ko ir radījuši pirmie astoņi simpoziji (toreiz vēl plenēri) “Marks Rotko” un desmit nākamie – Daugavpilī ir izveidots pasaules atpazīstamību ieguvis mākslas centrs, Daugavpils cietoksnis piedzīvo īstu renesansi un arī daugavpiliešiem beidzot ir, ar ko identificēties.

Mākslinieciskā izpausme, kas guvusi iedvesmu abstraktajā ekspresionismā, ir pielīdzināma vārda brīvībai –šajā medijā izteiktais var patikt vai nepatikt, ap to var raisīties diskusijas un strīdi, bet lielākā vērtība ir iespējai izpausties. Tieši tā vienmēr ir bijusi pamats gan mākslas, gan sabiedrības attīstībai.

Izstādē ir aplūkojamas mākslinieciskās izpausmes desmit autoru izpildījumā. Divas nedēļas mākslinieki dzīvoja, Daugavpils cietokšņa vaļņu ieskauti, savstarpēju diskusiju pārņemti un intensīvas radošās prakses nodarbināti. Tas viss ir rezultējies ārkārtīgi atšķirīgos glezniecības fenomenos un, iespējams, vismaz nedaudz, bet turpinās mainīt apkārtni.


Starptautiskā glezniecības simpozija “Marks Rotko 2022” mākslinieki:

Sidharts Pataks (Indija/Nīderlande)
Biļana Milenkoviča (Serbija)
Lihi Turjemana (Izraēla)
Amits Kalla (Indija)
Agata Žihliņska (Polija)
Agata Magdalēna Suļikovska (Polija)
Andrē Rigati (Brazīlija)
Mika Vesalahti (Somija)
Aleksejs Naumovs (Latvija)
Bence Kala (Ungārija)


16.09.2022. – 19.02.2023.