KUSTĪBA. BALETS

Eduards Kapša (Latvija)


Ķermeņa stāvokļa maiņa telpā attiecībā pret citiem tās elementiem ir kustība. Kustība = dzīvība, kustība = ritms, kustība = darbība.

Kustībai ir savs iesākums un noslēgums. Tas ir process, kuru mēs apzināti vadām vai kuram instinktīvi ļaujamies.

Kustība ir pašizteikšanās, valoda, ceļš…

Kustība ir māksla, kuru mēs izsapņojam pašrealizācijas darbībā, kur piedzimst prieks un iesaistīšanās burvība.

Kustība ir arī balets – muzikāls dejas veids, kurā sinhroni un gaisīgi uzplaukst krokusi un magnolijas, raisās lilijas un vijas efejas.

Kustība un balets – sapņainas asociācijas par telpu, krāsu un formu simbiozi. Trauslumu un spēku mums līdzās.

Šīs un citas kustības un baleta apceres mudina māksliniekus uz jaunām radošām izpausmēm vizuālajā mākslā, tostarp fotogrāfijā.

Fotogrāfs Eduards Kapša ir kustības kadra meistars, kurš mērķtiecīgi un jutīgi uztver kustību pats un ļauj notvertos brīžus nodot citu skatījumam. Pats mākslinieks saka: “Bildēju radošus cilvēkus un strādāju divatā ar modeli, ļaujot brīvi izpausties un iejusties tēlā. Kad modelis strādā – lec, vingro un aizmirst par fotogrāfu –, tas ir mirklis, kad viņš kļūst patiess. Tur ir arī tehnisks darbs – fotografēt kustībā! Tā modelim izslēdz iespēju izlikties vai iepozēt.”


Eduards Kapša dzimis Aucē 1957. gadā, mācījies Auces vidusskolā un Ogres profesionālajā tehniskajā skolā. 1978. gadā sācis strādāt par fotogrāfa mācekli Jelgavas sadzīves pakalpojumu kombinātā. 1991. gadā izveidojis kooperatīvu “Jelgavas foto”, bet 1994. gadā dibinājis tāda paša nosaukuma SIA. 2012. gadā pievērsies mākslas fotogrāfijai.

Nozīmīgākais sasniegums meistara radošajā karjerā ir 2021. gadā izcīnītā zelta medaļa konkursā Trierenberg Super Circuit Austrijā. 2021. gadā iegūts arī Starptautiskās Fotomākslas federācijas (FIAP) goda tituls EFIAP (ekselence) par izciliem nopelniem izstāžu darbībā. Savukārt 2020. gadā saņemts federācijas goda tituls AFIAP (mākslinieks) par panākumiem nacionālās un starptautiskās izstādēs. Kopš 2018. gada gūta atzinība tādos nozīmīgos konkursos kā mākslas fotogrāfijas balva Fine Art Photography Awards Londonā un monohromās fotogrāfija balva Monochrome Photography Awards ASV.

Laikā no 2019. līdz 2021. gadam izcīnītas medaļas un apbalvojumi FIAP konkursos visā pasaulē – Polijā, Spānijā, Portugālē, Nepālā, Ukrainā, Gvatemalā, Melnkalnē, Serbijā, Bosnijā-Hercegovinā, Indijā, Francijā, ASV, Šrilankā, Singapūrā, Beļģijā, Azerbaidžānā, Maķedonijā, Vācijā, Gruzijā, Austrijā, Kazahstānā, Norvēģijā, Rumānijā, Krievijā.


Izstādes norises laiks: 08.07.-24.07.2022.