Egils Rozenbergs, Pēteris Sidars KONTRASTI

Divi vienaudži, divi pasaules slavu iemantojuši Latvijas tekstilmākslinieki, divas radošas personības ar savu skatu uz lietām un notikumiem, ieraudzīto dabā, izpētīto ceļojumos, noteikto vēsturē.

Egila Rozenberga un Pētera Sidara darbības lauks ietver dažādas mākslas jomas – tekstilmākslu, instalācijas, objektus, kas formāli vieno, bet saturiski spilgti kontrastē, izceļot katra atšķirīgo rokrakstu Latvijas mākslas ainā.

Egila Rozenberga jūras, rakstus smiltīs, acteku kultūras tēlu grupas un tikai viņam raksturīgo ieausto vara stiepli gobelēnos, kontrastus starp laukumu un detaļām nevar sajaukt ne ar viena cita mākslinieka izteikto. Tāpat būtu grūti nenoteikt Pētera Sidara pārdrošās instalācijas, gleznas, tekstila un šķiedru mākslas instalācijas un instalāciju grupas, kas savā veidā izveidojušas citādu priekšstatu par mākslu, daudzkārt pa priekšu ejot “laikmetīgajam” pasaulē. Pētera Sidara kausētās plastmasas kompozīcijas spilgti izplūst un savā veidā konkurē kā attēli ar glezniecību. Darbos tāpat izmantoti zināmi, bet brīžam savdabi materiāli – silikons, stikls, plastmasa, karstlīme un visdažādākie dabas priekšmeti –, taču uzmanības centrā vienmēr paliek krāsa, forma un struktūra.

Egils Rozenbergs savas idejas izpauž skicēs un tad realizē lielformāta gobelēnus, savukārt Pēteris Sidars nebeidzami eksperimentē, ļaujas materiālam un ļauj materiālam virzīt ideju jaunā darba tapšanā.

Divi spilgti kontrasti mākslā, kurus vieno tekstilmākslas izglītība, tekstils un pasaules mākslinieka veidols.

Egils Rozenbergs (1948)

1971. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu, bet pirms tam – 1966. gadā – J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu; no 1994. līdz 2005. gadam Latvijas Mākslinieku savienības prezidents; no 1993. līdz 1997. gadam Eiropas Tekstilmākslas asociācijas ģenerālsekretārs; no 1982. līdz 1992. gadam Latvijas Mākslinieku savienības valdes viceprezidents; no 1977. līdz 1992. gadam Latvijas Mākslinieku savienības Tekstilmākslas sekcijas priekšsēdētājs; kopš 1973. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedrs; no 1971. līdz 1975. gadam Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Glezniecības un zīmēšanas kabineta zīmēšanas un gleznošanas pasniedzējs.

Izstādēs piedalās kopš 1968. gada. Rīkojis daudzas personālizstādes un piedalījies neskaitāmās grupas izstādēs Latvijā un pasaulē. Ārpus Latvijas darbi eksponēti Grieķijā, Lielbritānijā, Čehijā, Francijā, Itālijā, Beļģijā, Dānijā, ASV, Norvēģijā, Vācijā, Ķīnā, Krievijā, Zviedrijā un citur.

Mākslinieka darbi atrodas daudzās muzeju, galeriju un privātajās kolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Pēteris Sidars (1948)

Mācījies Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā (1964–1967; 1969–1972), turpinājis studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļā (1973–1978). Vairāku profesionālo organizāciju biedrs: Latvijas Mākslinieku savienība (1981), ALMA, ASV (1990), FITMA, Taivāna (2007) u. c.

Kopš 1976. gada regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs, sarīkojis vairākas personālizstādes Latvijā, piedalījies nozīmīgās starptautiskās konkursizstādēs, konferencēs un simpozijos Itālijā, Polijā, Beļģijā, Japānā, Šveicē, Francijā, Meksikā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Dānijā, ASV, Ķīnā un citur.

Autora darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājumā, kā arī citos muzejos un privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Māris Čačka