ĶĪPSALAS KERAMIKA

Ķīpsalas keramiķu darbi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājuma (Latvija)


Ķīpsalas keramika – 20. gadsimta otrās puses latviešu mākslas un kultūras fenomens, kas veidojis vairākas keramiķu paaudzes, ļāvis nostiprināties profesionālajai keramikai, kā arī sekmējis Latvijas laikmetīgās keramikas tapšanu. Tas ir tilts, kas savienoja tradicionālo un profesionālo keramiku, no abām paņemot labāko.
Par māla mīlestības salu Ķīpsala sāka veidoties 1945. gadā, kad Latgales podnieks Staņislavs Kaļva iekārtoja tur darbnīcu kādā no vecajām mājām. Vēlāk, 1951. gadā, viņš pārcēlās uz bijušo zivju kūpinātavu Balasta dambī 34. Ņemot vērā Kaļvas latgalisko izcelsmi, toreiz darbnīca tika dēvēta par “Latgales keramiku”. 1954. gadā tā tika pievienota kombinātam “Māksla” un kļuva par vienu no tā radošās ražošanas cehiem. Kopš tā laika darbnīca vairākkārt mainīja nosaukumu, statusu un arī izskatu, ieguva plašas telpas un izstāžu zāli un kļuva pazīstama kā “Ķīpsalas keramika”. 1964. gadā Ķīpsalas keramikas darbnīcā sāka strādāt pārsvarā radoši, pamazām atsakoties no ražošanas. Šis bija arī laiks, kad Ķīpsalā ienāca keramiķu paaudze, kas būtiski mainīja Latvijas laikmetīgās keramikas attīstības tendences, darbnīcai kļūstot par sava veida akadēmiju topošajiem māksliniekiem viscaur Latvijā.
Pagājušā gadsimta 70. un 80. gados no Ķīpsalas nākušie keramiķi pastāvīgi lika Latvijas vārdam izskanēt visā Eiropā – viņi saņēma godalgas un apbalvojumus starptautiskās izstādēs, kā arī piedalījās simpozijos un citos pasākumos. Kopš pašas sākotnes Ķīpsalas keramikas darbnīcās ir strādājuši vairāk nekā četrdesmit keramiķi, un padomju laika nosacītā informatīvā vakuuma apstākļos katrs lielākā vai mazākā mērā pats radīja profesionālās keramikas mākslas tēlu Latvijā, kas veidojās par visnotaļ konkurētspējīgu parādību.


Izstādē eksponēti Ineses Āboliņas, Skaidrītes Cihovskas, Violetas Jātnieces, Izabellas Krolles, Silvijas Šmidkenas, Kornēlijas Ozoliņas un Latvītes Mednieces darbi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas.
Kurators: Valentīns Petjko


Izstādes norises laiks: 22.04.-06.11.2022.

Vieta: Martinsona Māja, Nikolaja iela 1, Daugavpils cietoksnis