Jevgēnijs Šitovs. „VERBALIZĀCIJA:”. Tēlniecība, grafika, porcelāns.

 

Jevgēnijs Šitovs. „Verbalizācija:”. Tēlniecība, grafika, porcelāns.

Īpatnēja, fantastiska pasaule, kuras radītājs ir mākslinieks Jevgēnijs Šitovs, pārsteidz iztēli ar neapturamu fantāziju, attapību un karnevālam raksturīgu jautrību. Viņa tēli – savdabīgi hibrīdi, kuri sevī apvieno reālu un mītisku būtņu īpašības, – ir vienlaikus precīzi un arhetipiski. Tie it kā ar radošā impulsa spiedienu tiek izgrūsti no kādas tukšas burvju caurules. Caurule, kas ir neatņemams daudzu Šitova darbu elements, kā radoša tukšuma tvertne izaug par filozofisko simbolu un aizņem īpašu vietu autora mākslinieciskajā pasaulē.

Virzībā no humoristiskās stihijas un ironijas uz absurdu un fantasmagorijām pamanāmas Gogoļa, Harmsa un Peļevina alūzijas. Nelielas bronzas figūras ir spējīgas mainīt rakursu, tādējādi pastāvot kā savdabīgi daudzdimensionāli transformeri. Iespēja tos pētīt no dažādiem skatupunktiem vairo groteska sajūtu. Radot estētiskus objektus, autors dažkārt piešķir tiem funkcionalitāti, kuru skatītājam būtu jāatmin. Tādējādi, mijiedarbojoties ar objektu, skatītājs tiek spontāni ierauts spēles stihijā. Tiem, kam patīk lasīt ēdienreizes laikā, tiek radīti tā saucamie „tekstu šķīvji”, kā tos nosaucis pats autors. Un tas nemaz nav vienkārši – „piepildīt” porcelāna šķīvi ar veselu Harmsa stāstu! Ņemot vēra to, ka pati par sevi absurda vizualizācija ir arī tā pārvarēšana, lūdzu, kungi, pūtiet caurulē un neraizējaties!

www.rotkocentrs.lv

Eugeny Shytov

Dzimis 1956. gada 18. maijā. 1978. gadā absolvēja Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras un būvniecības fakultāti. Tēlniecības un grafikas tehnikas apguvis patstāvīgi. No 1982. gada strādāja Rīgas porcelāna rūpnīcas mākslinieciskajā laboratorijā. Kopš 1982. gada Šitovs piedalās dekoratīvi lietišķās mākslas izstādēs. Kopš 1986. gada piedalās neformālās mākslas izstādēs Rīgā un Sanktpēterburgā.

1990 – „Melnraksts” – pirmā personālizstāde, kas notikusi F. Dostojevska mājā-muzejā Sanktpēterburgā. Porcelāns: tēlniecība, virsglazūras un zemglazūras gleznojums. Grafika. Objekti.

1991-1992 – Sadarbojas ar Rīgas žurnāliem „Rodnik”, „Daugava”, „Dekoratīvi lietišķā māksla” kā mākslinieciskais redaktors un publikāciju autors.

1992-1994 – Strādā Vasiļjeva salas porcelāna darbnīcās Sanktpēterburgā pie projekta RAT PROJECT. Darbi tika eksponēti izstādē festivāla „Djagiļeva gadalaiki, ziema 1994” ietvaros, un daļu kolekcijas iegādājās Sanktpēterburgas laikmetīgās mākslas muzejs. Pārējā kolekcijas daļa hepeningu pavadījumā izceļojusi maršrutu Pēterburga-Rīga-Prāga-Cīrihe.

1995 – Projekts „Rīgas mazās tautības”. Mazās formas. Keramika.

1997 – Mazās formas. Bronzas liešana.

2001 – skulptūras „Maurīcija” izgatavošana Rīgas Melngalvju namam.

Šitova darbi atrodami privātkolekcijās Latvijā, Šveicē, Zviedrijā, Krievijā, ASV, Austrālijā, Lielbritānijā, Francijā, kā arī Sanktpēterburgas un Vladivostokas laikmetīgās mākslas muzejos.

Mākslinieks pastāvīgi piedalās dažādos sociāli-mākslinieciskajos projektos.