GLEZNIECĪBA

Marks Renārs (Beļģija)

Evenepūla un Praisa balvas (1984) un SPES Fonda balvas (1995) laureāts, mākslinieks Marks Renārs, dzīvo un strādā Briselē.

Mākslinieka darbi ir bijuši apskatāmi vairākās Beļģijas galerijās un muzejos, tostarp Ikselles muzejā, Verannemana fonda galerijā, Bernarda Kaca galerijā, Freda Lancenberga galerijā, Le Triangle Bleu galerijā; kopš 2015. gada viņu pārstāv Marka Minjauva galerija Briselē (Beļģijā).

Marks Renārs ir piedalījies arī daudzos starptautiskos mākslas gadatirgos un izstādēs Pekinā (Ķīna), Londonā (Apvienotā Karaliste), Āhenē (Vācija), Vīsbādenē (Vācija), Monreālā (Kanāda) un Luksemburgā (Luksemburgas Lielkņaziste).

Viņa darbi ir atrodami daudzās publiskās un privātās kolekcijās, tostarp Ikselles muzeja kolekcijā, Kluisenāra fonda kolekcijā, Verannemana fonda kolekcijā, Franču kopienas ministrijas kolekcijā, AXA Group kolekcijā, Antverpenes Universitātes kolekcijā, Brabantes provinces kolekcijā u.c.

Savā mākslinieka karjerā Marks Renārs ir uzsācis pilnīgi jaunu trajektoriju.

Abpusēji apgleznojot puscaurspīdīgus sintētiska poliestera  audeklus, Marks Renārs veido laiktelpas logus, kas iegremdē mūs kontrastējošajās telpās. Tādējādi viņš rada aizraujošu “laikmetīgā vuārisma” sajūtu.

Viņa liriskie gleznieciskie žesti, kas reizēm var tikt ieskrāpēti ar otu vai kompresoru, uztur meistarīgu dialogu ar ģeometriskajām telpām, kas veidotas no spriedzes un enerģijas pilnām liektām vai taisnām līnijām.

Viņa kompozīcijas ir “hromatiski tulkojumi” ģeometrisku slāņu ansamblī, kas sastāv no ekrāntoņiem un caurspīdīgām plaknēm, kurās vīd noteiktu toņu akcenti.

Šīs košās, metāliskās vai fluorescējošajās virsmas, kas savstarpēji mijiedarbojas, sprādznienveidīgi ieplūstot cita citā, veido tīši radītu un varenu “veselumu”.

Marka Renāra gleznas jāuztver kā gleznotāja kustību atklāšanās digitālajā laikmetā. Lineārās un nervozās kustības, kas tiek mehāniski ieskrāpētas lāsmojošās virsmās, paslēptas, un tad atsegtas, izmantojot līmlenti, veido gleznojuma kompozīciju, kas top saraustītā tempā, taču ar neaptveramu ražīgumu. Katra kustība nāk ar savu negatīvu un pat tiek ar to aptraipīta.

Reizēm viņa audekls ir nostiepts uz alumīnija rāmja, citreiz viņš to piekarina tieši pie sienas.

Mākslinieks aizvadījis 18 personālizstādes un piedalījies daudzās grupas izstādēs Beļģijā un citur.

Izstāde Rotko centrā notiek sadarbībā ar MM galeriju (Brisele, Beļģija).

Marks Minjauvs