Valmieras teātrī pirmizrāde lugai „Sarkans” par Marku Rotko

5. jūnijā Valmieras teātra zālē LMT Mansards notiks pirmizrāde amerikāņu dramaturga Džona Logana lugai „Sarkans” par slaveno, Daugavpilī dzimušo gleznotāju Marku Rotko. Iestudējuma režisors un scenogrāfs ir Reinis Suhanovs, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone.

Luga stāsta par vairākiem mēnešiem mākslinieka dzīvē, kad, strādādams pie viena no saviem vērienīgākajiem pasūtījuma darbiem, Rotko (Tālivaldis Lasmanis) sarunās ar asistentu Kenu (Mārtiņš Meiers) pārdomā savu bērnību, personības tapšanu un attieksmi pret dzīvi.

Lugas notikumi aptver nepilnus divus gadus, kad, saņēmis pasūtījumu veidot milzīgus gleznojumus, kas rotātu tikko uzceltā Ņujorkas debesskrāpī iekārtotu prestižu restorānu „Četri gadalaiki”, Marks Rotko cer radīt savus dižākos darbus, kas dziļi ietekmētu laikabiedrus, taču viļas – pasūtītājus neinteresē viņa māksla, vajadzīgs ir tikai viņa populārais vārds.

Desmit gadu vecumā vecāku izrauts no dzimtās vietas un atvests uz Ameriku, Marks Rotko (dzimis Markus Rotkovičs) visu mūžu tur jutās kā svešais un meklēja sevī amerikānisko, no Eiropas atšķirīgo. Māksla viņa dzīvē kļuva par šo amerikānisko izpausmi, proti, kopā ar Džeksonu Polloku, Villemu de Kūningu un citiem gleznotājiem viņš atteicās no antīkā skaistuma ideāliem, kas cauri gadu simtiem valdīja Eiropas mākslā, un pēc Otrā pasaules kara radīja modernisma virzienu abstraktais ekspresionisms. Atteicies no zīmējuma un sižeta, Rotko savā glezniecībā tiecās sasniegt tādu ietekmi uz cilvēku, viņa sajūtām un zemapziņu, kāda ir mūzikai – pašai nosacītākajai mākslai. Sarunās ar dramaturga izdomātu personu, asistentu Kenu, Rotko šķietami risina ar glezniecību un krāsām saistītus jautājumus, taču patiesībā runā par sevi: par bērnības pārdzīvojumiem, kas ietekmējuši arī viņa mākslu, par atstumtā dzīvi Amerikā un beidzot atnākušās popularitātes radītajām problēmām

„Šo lugu atrada aktieris Mārtiņs Meiers, kurš arī ierosināja to uzvest,” saka režisors un telpas autors Reinis Suhanovs. „Mums ir svarīgi runāt par mākslas cilvēkiem, kas ir dzimuši šeit, bet par kuriem mēs kaut ko zinām tikai nostāstu līmenī. Mēs gribētu panākt, lai Marks Rotko nebūtu tikai kāds, kam Daugavpilī diezin kāpēc atklāts centrs, lai tas mūsu apziņā būtu dzīvs cilvēks. Darbs pie izrādes ir ļoti risinošs, aktieriem ir interesantas lomas, kurās „ir ko rakt”, un pats process būs nozīmīgs arī viņu turpmākajā radošajā dzīvē.”

Izrāde „Sarkans” tiks spēlēta arī Valmieras teātra viesizrāžu laikā augustā, teātra mājā „Zirgu pasts”.  

 

 

 

Informācijai:

Zane Ceriņa

Valmieras teātra sabiedrisko attiecību speciāliste

Mob. 26003833

E-pasts: zane.cerina@vdt.lv

www.vdt.lv