Sigurdam Vīdzirkstem 90

Šogad līdz 8. aprīlim Daugavpils novada Kultūras centrā skatāma, Daugavpilī dzimušajam Ņujorkas avangardistam, Sigurdam Vīdzirkstem (1928–1974) veltīta ekspozīcija, kuras pamatā ir mākslinieka ģimenes dāvinātie mākslas darbi no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas.

Par godu Daugavpilī dzimušā mākslinieka 90 gadu jubilejai, vienpadsmit Sigurda Vīdzirkstes oriģināldarbi – ekspresijas uz papīra – eksponēti Daugavpils novada Kultūras centrā, ļaujot iepazīt mākslinieka radošās darbības izpausmes un atklāt smalkās dvēseles stīgas mākslā.

Sigurds Arvīds Vīdzirkste dzimis Daugavpilī 1928. gada 10. februārī. Mākslinieka bērnības gadi aizritēja, mācoties Daugavpilī un Rīgā. Taču jau 16 gadu vecumā Sigurds Vīdzirkste devās bēgļu gaitās, sākumā uz Vāciju, bet jau 1950. gada Ziemassvētkos ieceļoja ASV, kur kopā ar ģimeni apmetās Ņujorkā.

Profesionālo mākslas izglītību viņš apguva Mākslas studentu līgā (Art Students’ League), kurā bija mācījušies tādi pasaulslaveni mākslinieki kā Marks Rotko, Džeksons Polloks, Roberts Raušenbergs, Bārnets Ņūmens.

Sākotnēji gleznotājs ietekmējās no abstraktā ekspresionisma glezniecības pārstāvjiem, tai skaitā arī Marka Rotko, tomēr, laikam ejot, viņš spēja saglabāt savu individuālo rokrakstu, ar kuru ierakstījis savu vārdu pasaules mākslas vēsturē.

Sigurdu Vīdzirksti interesēja absolūtais ritms, spontāns un kalkulēts, regulārs un neregulārs, simetrisks un asimetrisks, mainīgi un nemainīgi intervāli, punktu reljefa pakāpes kā distances rādītāji un tembrālo gradāciju nesēji, polifoniska daudzslāņainība un minimālistiska askēze.