Rotko muzejs aicina skolēnus uz laikmetīgās keramikas “sapņu pilsētu”

Rotko muzeja plašo piedāvājuma klāstu nupat papildinājusi jauna muzejpedagoģiskā nodarbība – “Sapņu pilsēta. Pētera stāsts”. Tās kodolu veido interaktīva darbnīca ar mūsdienu tehnoloģiju elementiem laikmetīgās keramikas izzināšanai un telpisku objektu radīšanas prasmju pilnveidei skolas vecuma bērniem un jauniešiem. Tematiski nodarbības fokusā ir izcilā latviešu arhitekta un keramiķa Pētera Martinsona personība un radošais mantojums.

Līdztekus Marka Rotko oriģināldarbiem starp Rotko muzeja krājuma lielākajām vērtībām jau vienpadsmit gadus ir Pētera Martinsona keramikas kolekcija. Tā atrodama Martinsona mājā – izstāžu sektorā, kas iekārtots vienā no Daugavpils cietokšņa renovētajām vēsturiskajām ēkām turpat muzeja pagalmā.

Sasaistot Pētera Martinsona biogrāfijas mezglu punktus ar norisēm Latvijas vēsturē un Rotko muzeja bagātīgo laikmetīgās keramikas krājumu, tapa interaktīva nodarbība “Sapņu pilsēta. Pētera stāsts”, kur galvenā vērtība ir cilvēks un viņa radošā gara spēks. Nodarbības pamatā ir oriģināla interaktīva spēle, kurā caur vēsturi, mākslu, tehnoloģijām un dažādiem uzdevumiem iepazīt Daugavpilī dzimušā un pasaules atzinību iemantojušā mākslinieka Pētera Martinsona radošā ceļa gājumu un devumu Latvijas laikmetīgās keramikas attīstībā. Vienlaikus tā ir teicama iespēja iegūt vai papildināt priekšstatu par keramikas materiāla īpašībām, glazēšanas paņēmieniem un apdedzināšanas veidiem.

Nodarbības dalībnieku pieredzi bagātina datordizainera Māra Popova izstrādāta papildinātās realitātes lietotne “Martinsons AR”. Lejupielādējot to savā viedierīcē un skenējot muzejpedagoga piedāvāto kodu, skolēni var digitāli pieredzēt astoņus Pētera Martinsona keramikas darbus. Digitalizētie laikmetīgās keramikas paraugi ir aplūkojami 360 grādu amplitūdā un ir viegli pietuvināmi, kas ļauj novērtēt to virsmas īpašības, plastisko detaļu smalkumu, krāsu un citas nianses.


Nodarbības tapšanu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds 2023. gada mērķprogrammā “Latvijas skolas somas” satura radīšanai.


Konteksts: Pasaulslavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko muzejs Daugavpilī (iepriekš – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs) nupat pārkāpis vienpadsmitās gadskārtas slieksni. Tapis kā viens no 21. gadsimta ambiciozākajiem Latvijas kultūras projektiem, tas ir pievilcīgs galamērķis visa vecuma mākslas mīļotājiem, tostarp bērniem un jauniešiem, kuri vēlas pieredzēt pasaules līmeņa mākslu, paplašināt redzesloku, apgūt jaunas zināšanas un attīstīt radošās prasmes.