Rotko centrs 2013. gadā

2013. gada 24. aprīlī, klātesot mūsu valsts augstākajām amatpersonām, pasaulē pazīstamiem  mākslas pasaules profesionāļiem un pasaulslavenā mākslinieka Marka Rotko bērniem, tika atklāts  Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.   Par centra atklāšanu ziņoja  lielākie pasaules mediji.  Par lielu Latvijas un Starptautiskās auditorijas interesi  liecina arī tas, ka astoņu mēnešu laikā, kopš atklāts centrs, to ir apmeklējuši  jau vairāk nekā 70 tūkstoši apmeklētāju.

2013. gada laikā apmeklētājiem bija iespēja apskatīt  15 dažādas izstādes, neskaitot Marka Rotko patstāvīgo ekspozīciju. Lielu apmeklētāju vērību izpelnījās Pētera Martinsona keramikas izstāde „SPĒLES”,  Silvas Linartes glezniecības izstāde „ATSPULGI”, Dilvina Smita fotogrāfiju un tekstila izstāde „LOGI”, kā arī Salvadora Dali un Eduarda Pustovoitova izstādes.

2013. gadā Centrā notikušas četras  Starptautiskas rezidences  -1. Starptautiskā mākslas zinātnieku rezidence; Starptautiskais keramikas simpozijs “LANDescape”; 9. Starptautiskā mākslinieku rezidence “Marks Rotko 2013” un 2. Latgales grafikas simpozijs, Rezidences pulcēja dalībniekus no 28 valstīm.

2013. gadā saņemts arī unikāls dāvinājums – P. Martinsona  keramikas un grafikas darbu kolekcija. Apzinoties Daugavpilī dzimušā mākslinieka nepārvērtējamo devumu keramikas attīstībai, tika pieņemts lēmums uzsākt darbu pie „Martinsona mājas” izveides”, kurā izvietot mākslinieka darbu patstāvīgo ekspozīciju.

Lai popularizētu Daugavpili, Rotko centrs bija aktīvs arī starptautiskajā jomā. Tika organizētas  trīs Centra kolekcijas izstādes Vitebskā . Aktīva sadarbība notika  ar citām Latvijas pilsētām: tika organizētas divas izstādes  Rīgā, izstāde Rēzeknē, Kuldīgā un citi pasākumi Rotko centra popularizēšanai.

Rotko centrs 2013. gadā izdevis 10 katalogus : 8. un 9. Starptautiskās mākslinieku rezidences “Marks Rotko” katalogi, Pētera Martinsona , Solomona Geršova,  Silvas Linartes,  Dilvina Smita izstāžu katalogi,  2. Latgales grafikas simpozija,  8. Starptautiskās zinātniskās konferences “Cilvēks. Krāsa. Daba. Mūzika.”,  Rotko darbu, kas apskatāmi Centrā katalogu, Starptautiskais keramikas simpozija  “LANDescape” katalogi, kā arī Marka Rotko darbu katalogs.

Laipni gaidīti Centrā bija arī topošie mākslinieki, jaunieši un bērni.  Rotko centrā tika organizētas  meistarklases  fotogrāfijā, akvarelī, grafikā, tekstilā un  glezniecībā , kuras vadīja Latvijā un Starptautiski pazīstami mākslinieki. Bērniem un jauniešiem bija iespēja piedalīties radošajās darbnīcās.

Muzeju naktī Centrā pabija  3000 apmeklētāju , savukārt  Karjeras nedēļas pasākumos Rotko centra aktivitātēs piedalījās vairāk nekā 300 jauniešu.

2013. gada laikā notika trīs konkursi – skolotājiem, bērniem un topošajiem māksliniekiem.

Īpaši notikumi, viennozīmīgi, bija centra atklāšana 24. aprīlī un Rotko 110. dzimšanas dienas svinības  25. septembrī (augsta līmeņa diskusijas, fantastiski koncerti, aizraujošas izstādes, performances u.c.). Augšminētie notikumi  bija ne tikai labi apmeklēti, bet izraisīja arī starptautisko mediju interesi.

Īpaša uzmanība 2013. gadā tika veltīta bērniem un jauniešiem, piedāvājot speciālas ārpusskolas izglītības programmas, darbnīcas, vasaras skolu  un citus pasākumus.

Līgums, kas tika parakstīts ar Šagāla muzeju Vitebskā, nākotnē sola ne tikai interesantas izstādes, bet arī aktīvu sadarbību tūrisma veicināšanā.