Rotko centrā filmas demonstrācija un tikšanās ar autori

Piektdien, 7. februārī, plkst. 14.00 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā dokumentālās filmas „Abstrakto ekspresionistu gaistošās pēdas” demonstrācija un tikšanās ar mākslinieci no Vācijas, filmas autori Karo Jostu (Caro Jost).

Šī pētnieciskā mākslas filma aizved skatītājus uz vietām, kur Ņujorkā starp 1940. un 1970. gadu aktīvi strādāja abstraktā ekspresionisma mākslinieki.  Šīs vietas, kur tika veidota mākslas vēsture, ir bijušās studijas un dzīvokļi, tikšanās vietas un bāri, izstāžu telpas un galerijas, kurās savulaik darbojās tādi mākslinieki kā Džeksons Polloks, Vilems de Kūnings vai Marks Rotko.

Māksliniece un režisore Karo Josta seko šo vesela laikmeta mākslinieku pēdās. Savdabīgā pastaigas un detektīva darba mistrojumā viņa parāda, kas ir noticis ar šīm reiz tik nozīmīgajām Ņujorkas vietām, kurās pēc Otrā pasaules kara radās abstraktais ekspresionisms.

“Ideja par šo pētniecisko mākslai veltīto filmu radās, kad 2008. gadā strādāju pie kāda cita projekta par abstraktā ekspresionisma māksliniekiem un uzzināju, ka dažas no šīm vietām joprojām pastāv. Tie nekādā ziņā nav aizsargājami objekti, nedz arī tie ir tikuši oficiāli atzīti kā vēstures pieminekļi. Filma simboliski pārstāv visus pasaules „kausējamos katlus”, kuros mākslinieki savulaik saplūduši, radījuši un ļāvušies savam aicinājumam, mākslas nepārtrauktajai attīstībai. Filma nav parasts dokumentāls kino, drīzāk tas ir iekšējs dialogs ar šiem māksliniekiem.” Tā filmu komentē tās autore, māksliniece Karo Josta.

Filmā ilustrētas šādu mākslinieku gaistošās pēdas: Hanss Hofmans, Pegija Gugenheima, Džeksons Polloks, Klifords Stills, Vilems de Kūnings, Āršils Gorkijs, Ādolfs Gotlībs, Francs Klains, Bārnets Ņūmens, Eds Reinhards, Marks Rotko.

Filma ieskaņota latviešu valodā.
Ieeja – brīva.

 

Mūzika

„Rotko kapela”. Komponists Mortons Feldmans

„Mūzika Džeksonam Pollokam/Hansam Namutam”. Komponists Mortons Feldmans