Rotko centrā demonstrēs filmu „Mērijas ceļojums”

Ievadot Mākslas nakts pasākuma programmu ar 2018. gada devīzi „Sieviete mākslā” piektdien, 8. jūnijā plkst. 17.30 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā sadarbībā ar Nacionālo kino centru, Latvijas simtgades programmas ietvaros, tiks demonstrēta režisores Kristīnes Želves dokumentālā spēlfilma „Mērijas ceļojums”.

Bez viņas Latvijas muzeji būtu tukši – Daiga Kažociņa dokumentālajā spēlfilmā ‘’Mērijas ceļojums’’ atveido Mēriju Grīnbergu (1909 – 1975), pateicoties kurai, nacistu 1944.gadā izvestās Latvijas mākslas vērtības atgriezās dzimtenē.

Filma Mērijas ceļojums tapusi Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei ietvaros un ir pozicionējama gan kā stāsts par individuālu varoņdarbu, gan mātes un meitas attiecībām, gan kā visas Latvijas vēsturisko griežu simbolisks konspekts.

Scenāristes un režisores Kristīnes Želves filma balstīta uz Mērijas Grīnbergas vecākās autentiskajām dienasgrāmatām, kas glabājas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Tajās caur savas dzimtas likteni viņa izstāstījusi visas Latvijas stāstu – centieni izpostīt Latvijas valsti notika caur mūsu inteliģences, kultūras, mākslas, vēsturiskās atmiņas un tautas mantojuma iznīcināšanu. Cauri dramatiskajai iekārtu maiņai abas Mērijas iznesa uzticību dzimtenei, mākslai un pienākumam, ko diktē sirdsapziņa un audzināšana. Aktrises Daiga Kažociņa un Marina Janaus izstāsta stāstu par neafišētu varoņdarbu, par piepildītu dzīvi ārēji necilā liktenī. Mērijas ceļojums ir personiska uzruna katram cilvēkam, kas domā, jūt un rīkojas; filma, kas atgādina dzīves pamata vērtības.

Filma filmēta Latvijā un Čehijā, tajā sapludinātas dokumentālās un inscenētās epizodes, bagātīgi izmantoti mūsu un ārvalstu arhīvu materiāli.

Filma Daugavils Marka Rotko mākslas centrā skatāma bez maksas.
Informācijas avots par filmu: Nacionālais kino centrs http://nkc.gov.lv/