“PĒTERIS MARTINSONS. FORMAS UN LĪNIJAS” Panevēžas Mākslas galerijā (Lietuva)

2021. gada 5. augustā Panevēžas Mākslas galerijā (Lietuva) tika atklāta Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstāde “Pēteris Martinsons. Formas un līnijas”, kas notiek 3. Latvijas Keramikas biennāles ietvaros. Izstāde apvieno Latvijā un Lietuvā esošos Pētera Martinsona darbus, apliecinot vēsturiskās kultūras saites. Izstāde Panevēžas Mākslas galerijā saktāma līdz 25. septembrim.


“Latvijas laikmetīgās keramikas aizsācējs un virzītājspēks Pēteris Martinsons (1931–2013) ir viens no pasaulē pazīstamākais Latvijas keramiķiem. Vairāk nekā pusgadsimtu ilgās radošās darbības laikā viņa māksla un personība suģestējusi un iedvesmojusi dažādu paaudžu keramiķus gan Latvijā, gan ārvalstīs; viņa mākslas izcilību regulāri apliecinājuši panākumi starptautiskos konkursos; viņa personības starojuma laukā radoši uzlādējušies kolēģi darbnīcās un simpozijos, studenti, meistardarbnīcu dalībnieki un vienkārši ceļā satiktie.

Savas dzīves nogalē Pēteris Martinsons atgriezās dzimtajā pilsētā Daugavpilī ar vērienīgu retrospektīvu izstādi “Spēles” un īpaši atlasītu mākslas darbu dāvinājumu Daugavpils Marka Rotko mākslas centram.  Šobrīd Rotko centra kolekcijā ietilpst 540 izcilā keramiķa darbi – pirmie mākslinieka veidojumi un virpojumi, ciļņi ar literāro darbu varoņiem, monumentālās figūras, virkne funkcionālo un stilizēto trauku, trauslie porcelāna darbi, ar dažādu materiālu palīdzību atveidotās konkrētās būtnes – vārnas, lauvas, suņi – un tektoniskās būves – torņi, būri, figūras, skices, kā arī vairāk nekā 50 tušas zīmējumi. Pētera Martinsona kolekcija ik gadu tiek papildināta ar dāvinājumiem un iepirkumiem. 2021. gada nogalē, atzīmējot 90 gadus kopš mākslinieka dzimšanas, Daugavpils cietokšņa pulvera noliktavas ēkā līdzās Rotko centram tiks atklāt “Pētera Martinsona māja” ar pastāvīgo ekspozīciju no mākslas centra kolekcijas.

Izstādē “Pēteris Martinsons. Formas un līnijas” skatāmi keramiķa darbi, kas tapuši no šamota laika posmā no 1978.-1999. gadam. Tas ir laiks, kad Pētera Martinsona radošā darbība bija saistīta arī ar dalību Starptautiskajā keramikas simpozijā Panevēžā. Izstādē izvēlētie mākslas darbi stilistiski un keramikas materiāla izvēlē sasaucas ar Panevēžas Mākslas galerijas kolekcijā esošajiem Pētera Martinsona mākslas darbiem. Formu daudzveidība un līnijas motīvs ar roku veiktajos angobas zīmējumos ir spilgts Pētera Martinsona mākslinieciskā rokraksta paraugs.

Arhitekts, keramiķis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Pēteris Martinsons bija Latvijas Arhitektu savienības (1961), Latvijas Mākslinieku savienības (1968) un Starptautiskās keramikas akadēmijas Ženēvā, Šveicē (1971) biedrs. Ilgus gadus strādājis par pedagogu Rīgas lietišķās mākslas vidusskolā (1962–1971) un Latvijas Mākslas akadēmijā (1968–2001).  20. gs. 70. gados saņēma četras zelta godalgas prestižajā Keramikas konkursa izstādē Faencā (Itālija). Viņam piešķirts LPSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukums (1988). Latvijas valsts 2001. gadā novērtēja mākslinieka devumu ar augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu IV pakāpes ordeni. Pēteris Martinsons piedalījās vairāk nekā 100 starptautiskās izstādēs un 70 keramikas simpozijos. Viņa darbi ir vairāku Latvijas, ārvalstu muzeju un galeriju īpašumā (Lietuva, Krievija, Ungārija, Polija, ASV u.c.) un privātajās kolekcijās.”

Zane Melāne