Pēterim Martinsonam veltīts pasākumu cikls Daugavpilī

Šī gada sākumā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs jau tradicionāli organizē pasākumu ciklu, pieminot Pēteri Martinsonu viņa dzimšanas dienā. 2015. gada 28. janvārī sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku tiks atklāta izstāde „Pēteris Martinsons. Grafika” (LCB Lasītavā, plkst. 13.00.) un notiks izdevuma „Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti. Pēteris Martinsons” prezentācija (Rotko mākslas centrā, plkst. 15.00.)

Izstādē „Pēteris Martinsons. Grafika” būs skatāmi Pētera Martinsona grafikas zīmējumi, kas tapuši laika posmā no 1980. gada līdz 2009. gadam. Grafikas tehnikā veiktie smalkie, pat kaligrāfiskie zīmējumi bija keramiķa ikdienas un vairāku keramikas izstāžu neatņemama sastāvdaļa. Formātos dažādie zīmējumi reizēm bija kā skices, kas pārtapa ar apbrīnojamu rūpību un pacietību veidotajos keramikas darbos, kā atsevišķi, glīti ierāmēti mākslas darbi vai vienkāršas piezīmes, domu lidojums, sajūtu atspoguļojums uz nelielām piezīmju lapiņām vai no teksta brīviem papīra laukumiem. Izstāde tapusi sadarbībā ar Latgales Centrālo bibliotēku un būs skatāma bibliotēkas lasītavā līdz 19. februārim.

Keramiķa Pētera Martinsona publicētais dzīvesstāsts ir mākslinieka spontāns, reizēm analītisks, pat filozofisks, bet citreiz kuriozs stāstījums par „gadījumiem un nejaušībām” vai tomēr likumsakarībām viņa dzīvē. Lai precizētu stāstījumā pieminētos notikumus un personas, intervijas tekstu papildina redaktoru Zanes Melānes un Zandas Zībiņas sagatavotie komentāri, kuru sagatavošanas procesā atklājās vairāki mazāk zināmi fakti, kā arī ilustrācijas un citi materiāli no Pētera Martinsona radinieku, draugu, kolēģu privātajiem arhīviem. Pētera Martinsona dzīvesstāsts ir pirmā publikācija sērijā „Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti”, ko veido Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs. Izdevums tapis ar Latgales reģiona attīstības aģentūras izsludinātās Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2014″ atbalstu.

Foto: Pētera Martinsona ķeramikas un grafikas darbu izstāde Daugavpils Marka Rotko makslas centrā. Laimoņa Stīpnieka fotogrāfija.