Paņevežā tiks atklāta Rotko centra kolekcijas izstāde

TREŠDIEN, 20. NOVEMBRĪ PLKST. 15.00, PAŅEVEŽAS PILSĒTAS PAŠVALDĪBAS ĒKĀ (LIETUVA) TIKS ATKLĀTA ROTKO CENTRA KOLEKCIJAS IZSTĀDE “M / M. VALDA MEŽBĀRDE / GUNA MILLERSONE”.

Izstāde “M / M” ir divu Latvijas mākslinieču satikšanās Lietuvā. Valda Mežbārde un Guna Millersone pārstāv vienu gleznotāju paaudzi ar radošās izaugsmes paralēlēm, darbības krustpunktiem, bet atšķirīgām mākslinieciskā rokraksta vertikālēm. Ainava ir abu mākslinieču iedvesmas avots. Ar krāsu, gaismēnu, līniju un laukumu attiecībām viņas rada un rāda katra savu ainavu. Tik dažādu kā divas pasaules.

Valda Mežbārde dzimusi 1946. gadā Rīgā. Mākslu studējusi J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. 20. gadsimta 60. gadu nogalē un 70. gadu sākumā strādājusi par fotogrāfu Latvijas Mākslas muzejā, kur radusies iespēja iepazīties ar latviešu mākslinieku oriģināldarbiem, izstāžu organizēšanu un mākslas cilvēku pasauli. Daugavpilī māksliniece ieradās 1973. gadā, un kopš tā laika Valdas darbs visu laiku ir saistīts ar Daugavpili un pilsētas mākslas dzīvi. Māksliniece ir piedalījusies glezniecības plenēros, intensīvi un daudz gleznojusi, izmēģinājusi roku arī lielformāta un monumentālajos sienu gleznojumos.

Valdas Mežbārdes mākslinieciskajam rokrakstam raksturīga izteiksmīga kompozicionālā uzbūve un racionāla, reizēm pat nedaudz skopa attieksme pret krāsu. Krasts un horizonts vienmēr tematiski bijuši māksliniecei tuvi tēli un arī iedvesmas avoti, pie kuriem viņa atgriežas aizvien no jauna. Mākslinieces gleznas arī vizuāli atgādina krastu, kurā vēja brāzmas ir aizpūtušas visu lieko, atstājot vien pamatu pārdomām.

Guna Millersone dzimusi 1949. gadā Dundagā. Absolvējusi Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, studējusi pedagoģiju. Pirmo darba pieredzi guvusi Latvijas Dailes teātrī kā mākslinieks-dekorators. Kopš 1983. gada Guna ir Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos. Talsos, citviet Latvijā un pasaulē viņa sarīkojusi virkni personālizstāžu, piedalījusies daudzās grupu izstādēs, pati radījusi un vadījusi mākslas projektus, rakstījusi par tiem, sastādījusi izstāžu katalogus un veikusi neskaitāmus, ar mākslas jomu saistītos ikdienas darbus Talsu novada muzejā.

Mākslas zinātniece Gundega Cēbere Gunas Millersones gleznošanas veidu dēvē par abstrakto ekspresionismu ar romantisku ievirzi, kur spēcīgie krāsu laukumi un līniju vijumi ar savu simbolisko noskaņu ir gan stāstoši, gan vienlaikus iesaista skatītāju plašākā meditatīvā apcerē. Guna vēro dabu un koncentrējas tās radīšanai uz audekla. Dārzu, dīķu, purvainu ainavu vai saulainas piekrastes motīvos tveras dažādas nozīmes un auras, kaut kas no filozofiskām bezgalības dziļumos un reālā eksistencē izprastām sajūtām.

Izstādē  tapusi sadarbībā ar A – Galeriju  un Paņevežas pilsētas pašvaldību.

Izstāde Lietuvā skatāma līdz 2020. gada 10. janvārim.