Naujenes bibliotēkā Silvas Linartes izstāde no Rotko centra kolekcijas

No 2023. gada 20. marta līdz 31. maijam Augšdaugavas novada Naujenes bibliotēkā skatāma mākslinieces un mākslas pedagoģes Silvas Linartes (1939-2018) glezniecības izstāde “Abstraktās ainavas”.

Mākslinieces izstāde jaunatklātajā Naujenes bibliotēkā nav nejauša, vairāk likumsakarīga, jo Silva Linarte (dz.Skrinda) piedzima un arī mūža nogali pavadīja Augšdaugavas novada Līksnas pagastā. Novada dabas skaistums un cilvēku saskarsme bija mākslinieces spēka avots. Gleznojot gaismas caurstrāvotos rītus, miglā austošo sauli, vēja šalkas mežmalā vai ainavas ar sniega valni, iezīmējās Silvas Linartes teorētiski un praktiski līdz perfektumam izkoptās mākslinieciskās prasmes un abstraktās, krāsas un gaismas saspēlē veidotās kompozīcijas.

“Tā ir smalka, noslēpumaina un jūtīga glezniecība, kas ir lakoniska savā izteiksmes valodā, bet vienlaikus dziļa savā pārdzīvojumā. Šķietami trauslajā glezniecības manierē radītās dabas ainavas, atmiņu fragmenti vai mākslinieciski vēstījumi atklāj mākslinieces niansēto pasaules uztveri, smalko sajūtu liecinājumu un profesionālo tēlojumu.” Tā mākslinieces radošo rokrakstu apraksta māksliniece Valda Mežbārde.

Silva Linarte bija klātesoša novada kultūras un mākslas norisēs: veidoja Skrindu dzimtas muzeja vizuālo tēlu, piedalījās Daugavpils novada muzeju rīkotajās izstādēs. Māksliniece izstrādāja Daugavpils novada pašvaldības identitātes materiālus, viņas vadībā tapis Daugavpils novada karogs un ģerbonis.

Silvas Linartes radošais mantojums (gandrīz 50 mākslas darbi) bagātina Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekciju un sniedz iespēju vēstīt par mākslinieces devumu Latvijas un starptautiskajā mākslas telpā, īstenojot izstāžu projektus un rīkojot starptautisko glezniecības simpoziju “Silva Linarte”, kas pulcē Latvijas un ārvalstu māksliniekus.

Silva Linarte piedzima 1939. gada 26. februārī Daugavpils apriņķī skolotāja ģimenē. 1941. gadā divgadīgo meiteni un viņas ģimeni izsūtīja uz Krasnojarskas apgabalu Sibīrijā, no kurienes uz Latviju Silva Linarte atgriezās tikai 1957. gadā. 1977. gadā viņa absolvēja Latvijas Valsts mākslas akadēmijas pedagoģijas nodaļu un ieguva pedagoga un gleznotāja kvalifikāciju. Silva Linarte vairāk nekā divdesmit savas dzīve gadus veltīja pedagoga darbam, mācot kompozīciju un gleznošanu Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolā, Rīgas Lietišķās māksla vidusskolā un Daugavpils mākslas vidusskolā „Saules skola”.. No 1992 līdz 2001. gadam Silva Linarte pildīja Daugavpils pilsētas galvenās mākslinieces amata pienākumus. 2016. gadā saņēma “Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā”. Silvai Linartei piešķirts Daugavpils domes apbalvojums “Goda daugavpilietis” (2010) un Latvijas valsts apbalvojums “Atzinības krusts” (2018). Pēdējie dzīves gadi māksliniecei bija radoši piepildīti, gleznojot, atklājot izstādes un nenogurstoši sekojot mākslas norisēm. Mākslinieces darbi atrodas publiskajās un privātkolekcijās Latvijā, Vācijā, Zviedrijā, Kanādā un ASV.