Lilijas Zeiļas izstāde āra galerijā “4METRI” Daugavpils cietoksnī

No 2021. gada 3. novembra stikla galerijā “4METRI” Daugavpils cietoksnī, Hospitāļa ielā 8, apskatei pieejama Lilijas Zeiļas personālizstāde “Nejaušība – dabiska kārtība”.


Laikā, kad jau atkal ir ierobežota pulcēšanās iekštelpās, bet tumšie vakari kļuvuši krietni garāki, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru apskatei nodod visiem pieejamu, āra galerijā eksponētu izstādi, kurai darbus radījusi daugavpiliete Lilija Zeiļa.

Lilija Zeiļa – podniece, keramiķe, māksliniece. Dzimusi 1958. gadā Daugavpilī. Māls un keramika māksliniecei ir dzīvesveids, kas veido viņas ikdienu un pakļaujas meistares gribai. Interese par keramiku Lilijai parādījās jau skolas gados pēc slavenā Latgales podnieka Staņislava Vilcāna darbnīcas apmeklējuma. Pabeigusi Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolu, 80. gadu sākumā viņa aktīvi iesaistījās jaunizveidotā Daugavpils keramiķu kolektīva radošajā dzīvē. Izstādēs piedalās kopš 1981. gada, tostarp sarīkojusi arī vairākas personālizstādes Latvijā un ārvalstīs. Kopš 1996. gada vada Daugavpils keramiķu studiju “Latgale”. Lilija ir iedvesmojusi un vadījusi vairākus ar keramiku saistītus starptautiskus projektus, bet darbs studijā ir padarījis viņas veikumu redzamu Latvijas mērogā, kā arī iepazīstinājis ar Latgales keramiku pasaules auditoriju. Pašlaik māksliniece aktīvi piedalās izstādēs un starptautiskos keramikas simpozijos, dāvājot savu pieredzi neskaitāmiem ārvalstu māksliniekiem, kuri apbrīno viņas darbus, un labprāt nodod savas prasmes jaunajai keramiķu paaudzei.

Lilijas Zeiļas plastiski veidotajiem keramikas objektiem ir izteiksmīgi locījumi un dabas faktūru rotājumi, kurus paspilgtina plūstoši, toņkārtās melnpelēki, zilgani un sarkanīgi zemglazūru un glazūru gleznojumi, veidojot dziļas, teju vai trīsdimensionālas dabas ainavas ar poētisku noskaņu. Mākslinieces virtuozais krāsu pieskāriens pasvītro darbu šķietamo nejaušību, formālo ekspresiju un glezniecisko jutekliskumu.

Izstāde “Nejaušība – dabiska kārtība” Daugavpils cietoksnī, Hospitāļa ielā 8, ir apskatāma visu diennakti (protams, ievērojot šobrīd spēkā esošo komandantstundu). Tā tapusi, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam.

Foto: Santa Suhanova