KINOLEKTORIJS UN GRĀMATU IZSTĀDE PAR MARKU ROTKO

Ceturtdien, 18. septembrī, plkst. 16.00 un plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks lektorijs „Kino par Rotko”. Savukārt no 18. septembra Nacionālās bibliotēkas Mākslas lasītavā būs skatāma arī grāmatu izstāde „Drukātais Rotko”.  Abi pasākumi ir daļa no projekta „No Rīgas uz Daugavpili Rotko vilcienā”, kas norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros un veltīti mākslinieka Marka Rotko 111.dzimšanas dienai.  

18. septembrī plkst. 16.00 skatītājiem būs iespēja redzēt Izi Morgenšterna (Izy Morgensterna) veidoto filmu “Marks Rotko – abstraktais ekspresionists”, bet plkst. 18.00 – Simona Šamas (Simon Schama) filmu „Mākslas spēks. Rotko”. Abas filmas stāsta par  mākslinieka daiļrades dažādiem aspektiem. Ja Simons Šama savā filmā vairāk atklāj Rotko daiļrades nianses, tad Izi Morgenšterns papildus tam izseko Rotko dzīves un daiļrades hronoloģijai. I. Morgensterna filmā pirmo reizi tiek pieminēta Daugavpils kā mākslinieka dzimtā pilsēta, tajā redzami gan mūsdienu, gan vēsturiskie pilsētas skati. Abas filmas ievadīs Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieka Māra Čačkas ievadvārdi. Filmas ir angļu valodā ar subtitriem  latviešu valodā un ieeja ir bez maksas.

Savukārt no 18. līdz 27. septembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mākslas un mūzikas centra Mākslas lasītavā pirmo reizi Latvijā vienkopus būs skatāms lielākais līdz šim izdoto grāmatu skaits par Marku Rotko no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Daugavpils Marka Rotko mākslas krājuma.

Ikviens pieskāriens grāmatai ir pieskāriens cilvēkam. Izstādē „Drukātais Rotko” apkopotās grāmatas sniegs vēstījumu par Marka Rotko dzīves gājumu, radošajiem meklējumiem, ietekmēm, izaugsmi un atklājumiem, palīdzēs atklāt un saskatīt izšķirošos posmus viņa mākslinieciskajā daiļradē, ļaus uzzināt par 20. gadsimta vidus tendencēm un plūsmām Amerikas mākslā, kā arī dāvās iedvesmu, lasot Rotko atziņas par mākslu un dzīvi īsos aforismos vai esejās. Izstādes apmeklētēji gūs gan vizuālo baudījumu mākslas katalogos, gan informatīvo devumu esejās un biogrāfijās.

Izstāde Drukātais Rotko arī ir ieskaņa diviem būtiskiem notikumiem Latvijas grāmatniecībā. 23. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē tiks prezentēts franču akadēmiķes Annijas Koenas Solalas (Annie CohenSolal) monogrāfijas „Marks Rotko” tulkojums latviešu valodā, bet 25. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notiks atklāšanas svētki Džeimsa Breslina (James E.B. Breslin) monogrāfijas „Marks Rotko. Biogrāfija” izdevumam latviešu valodā.  Izstādi var apmeklēt bez maksas un tā pieejama Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mūkusalas ielā 3 (Gaismas pils) darba laikos.