“Jūras vārtu” logos eksponēti darbi no Rotko centra kolekcijas


Pielāgojoties apstākļiem, kas šobrīd nepieļauj izstāžu apmeklējumu klātienē, teātra nams “Jūras vārti” piedāvā jaunu pieeju mākslas darbu eksponēšanai. No 23. februāra nama logos (Karlīnes un Loču ielā) būs skatāma daļa no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra sagatavotās ekspozīcijas, kuru veido gleznotājas Silvas Linartes, kā arī viņas vārdā nosauktā starptautiskā glezniecības simpozija dalībnieku darbi.


Logs ir viens no vadošajiem motīviem Latgalē dzimušās mākslinieces un mākslas pedagoģes Silvas Linartes (1939-2018) glezniecībā. Logos iegleznotas ne tikai abstraktas ainavas, bet arī mākslinieces dzīves pieredze un pasaules uztvere. Tās ir liecības par izsūtījumā pavadītajiem gadiem, pa vilciena logiem noskatītas Latvijas ainavas un skati, kas paveras no dzimtas māju plašajiem logiem. Lakoniskajā, šķietami trauslajā glezniecības manierē radītās dabas ainas, atmiņu fragmenti vai mākslinieciski vēstījumi atklāj mākslinieces niansēto redzējumu, smalko sajūtu liecinājumu un profesionālo sniegumu.

Silva Linarte dzimusi 1939. gada 26. februārī Daugavpils novada Līksnas pagastā. Bērnību pavadījusi izsūtījumā Krasnojarskas apgabalā Sibīrijā. Pēc atgriešanās Latvijā absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, kā arī Mākslas akadēmiju, iegūstot pedagoģes un gleznotājas kvalifikāciju. Ilgus gadus bijusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas pedagoģe. Pēc valsts neatkarības atgūšanas atgriezusies tēva dzimtajās mājās, pedagoga darbu turpinot Daugavpils mākslas vidusskolā “Saules skola” un līdzās tam 1993. gadā uzņemoties arī Daugavpils pilsētas galvenās mākslinieces amata pienākumus. Pēdējie mākslinieces dzīves gadi tika pavadīti, intensīvi gleznojot un piedaloties izstādēs. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijā ietilpst 48 mākslinieces darbi. Viņas radošais devums pārstāvēts arī daudzās privātkolekcijās ASV, Vācijā, Kanādā, Bermudu salās, Ķīnā, Zviedrijā, Norvēģijā.

Apliecinot mākslinieces Silvas Linartes ieguldījumu glezniecības mākslas medijā un apzinoties viņas radošā mantojuma unikalitāti, kā arī veicinot interesi par Daugavpili kā mākslinieciski rosinošu pilsētu, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs kopš 2019. gada aicina gleznotājus piedalīties mākslinieces vārdā nosauktajā glezniecības simpozijā, lai sev raksturīgā mākslinieciskā rokrakstā reflektētu par cilvēka, telpas un laika kategorijām, kas bija klātesošas Silvas Linartes daiļradē.

Līdz šim starptautiskais glezniecības simpozijs “Silva Linarte” pulcējis māksliniekus gan no Latvijas, gan ārvalstīm (Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija, Krievija, Zviedrija, Spānija), lai satiktos radošā dialogā, apcerētu Silvas Linartes dzīvi un radošo mantojumu, kā arī izjustu Daugavpils īpašo vidi. Simpoziju laikā tapuši vairāk nekā 40 mākslas darbi, un šobrīd tie glabājas mākslas centra kolekcijā.

Izstādē līdzās Silvas Linartes (Latvija) gleznām izvietoti Agatas Čermuškinas-Črutas (Polija), Svena Drobnicas (Zviedrija), Gonsalo Rodrigesa Gomesa (Spānija), Gunas Millersones (Latvija), Ģiedres Riškutes (Lietuva), Oksanas Vronskas (Latvija), Osvalda Zvejsalnieka (Latvija), Ingrīdas Ivanes (Latvija), Ričarda Garbačauska (Lietuva), Kataržinas Kovaļskas (Polija), Francišeka Ledohovska (Polija) un Līsas Krūsmegi (Igaunija) darbi.


Marka Rotko mākslas centra izstāde teātra nama “Jūras vārti” logos būs aplūkojama līdz 9. martam. Pilnvērtīgākam mākslinieciskajam baudījumam aicinām mākslas darbus apskatīt pievakarē, kad ekspozīcija tiek papildus izgaismota.