Jaunās izstādes spēs pārsteigt ikvienu mākslas cienītāju

Pašā vasaras vidū, – 15. jūlijā plkst. 16:00 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tiks atklātas sešas jaunas izstādes ar starptautiski atpazīstamu mākslinieku darbiem.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra jūlija, augusta un septembra izstāžu sezona nebeigs pārsteigt, šoreiz mākslas gardēžiem piedāvājot īpaši izraudzītu autoru plejādi ar lieliskām izstādēm: Marks Šagāls „Mirušās dvēseles” (no Vitebskas Marka Šagāla muzeja Baltkrievijā), Pols Hakslijs „Sešas desmitgades” (Lielbritānija), Evrims Ozeskidži „Ierobežots dialogs” (Turcija), Laura Guoke „Lietuviešu ciemā” (Lietuva), Aleksandrs Dembo „Uzdrīkstēšanās” (Latvija), I Starptautiskās keramikas biennāles konkursa izstāde „Martinsona balva” ar 33 pasaules valstu keramiķu veikumiem.

Marka Šagāla „Mirušo dvēseļu” ofortu pilnais komplekts šodien ir liels retums muzejos un privātajās kolekcijās. Postpadomju teritorijā šādi komplekti ir tikai četru muzeju kolekcijās, tai skaitā Marka Šagāla muzejā Vitebskā (Baltkrievija). Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar Vitebskas M. Šagāla muzeju, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra apmeklētajiem līdz pat 15. septembrim būs iespēja baudīt pasaulslavenā mākslinieka darbu izstādi „Mirušās dvēseles”. Izstādes darbi tapuši kā ilustrāciju cikls Nikolaja Gogoļa poēmai ar tādu pašu nosaukumu un ieņem nozīmīgu vietu mākslinieka daiļradē.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs savās telpās turpina eksponēt izcilu Latvijas grafikas vecmeistaru darbus šoreiz ļaujot uzšķirt Aleksandra Dembo mākslas lappuses. Izstāde „Uzdrīkstēšanās”, kas skatāma līdz 14. augustam, veidota, balstoties uz Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja un Grafikas kameras kolekcijām, pamatā parādot vienu no spilgtākajiem mākslinieka cikliem – vēstules draugam, ko papildina citas izcilas kompozīcijas, dažas, no kurām plašākai auditorijai būs skatāmas pirmoreiz.

Gods un lepnums jaunajā izstāžu sezonā atklāt Lielbritānijas mākslinieka, arī mākslinieka Marka Rotko drauga Pola Hakslija personālizstādi “Sešas desmitgades”, kas apmeklētājiem būs skatāma līdz 18. septembrim. Gleznotājam Polam Hakslijam ir visai būtiska loma britu mākslā gan kā starptautiski atzītam māksliniekam, gan arī kā cienītam pedagogam. No septiņdesmito gadu beigām līdz pat deviņdesmito gadu beigām Hakslijs pasniedza Karaliskajā mākslas koledžā. Viņa mākslas darbi ir atrodami nozīmīgākajās vadošo ārvalstu un Apvienotās Karalistes muzeju kolekcijās. Hakslija darbu izstāde skatītājos radīs nepārprotamu priekšstatu par mākslinieka paveikto sešās desmitgadēs, iezīmējot viņa rokrakstu ar spilgtākajām kompozīcijām.

Ar savdabīgu projektu “Lietuviešu ciemā” pārsteidz daudzsološā Lietuvas multimāksliniece Laura Guoke. Viņas ekspozīciju, ko varēs skatīt līdz 15. septembrim, veido īpašā tehnikā un īpašā gaismā radītas kompozīcijas, kuras arī skatītājiem pavērsies pavisam neparastā apgaismojumā. Izstādei piemīt sociāls formāts, spilgti iezīmējot Ziemeļlietuvas iedzīvotāju dzīvi un laužot valdošos stereotipus par dzīvi laukos.

Jaunais, daudzsološais Turcijas mākslinieks Evrims Ozeskidži ir saņēmis četras godalgas dažādos gleznošanas konkursos, piedalījies sešās personālizstādēs un vairāk nekā trīssimt nacionāla un starptautiska mēroga jauktajās izstādēs. Savā projektā “Ierobežots dialogs”, ko līdz 15. septembrim varēs apskatīt Daugavpils Marka Rotko centrā viņš filozofiski runā par nevienprātību sabiedrībā, kas, iespējams, rada citu izpratni par to, kāda tā ir un kas mēs tajā esam.

Ar plašu izstāžu un notikumu programmu uzsākas spilgtākie I Latvijas starptautiskās keramikas biennāles pasākumi. Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā līdz 15. septembrim apskatāma biennāles dalībnieku izstāde „Martinsona balva”, parādot 33 pasaules valstu 135 keramiķu veikumu vienkopus, kā arī godinot izcilā daugavpilieša un pasaules keramiķa Pētera Martinsona piemiņu.

Tik dažādi mākslinieki, kas pārstāv ne tikai dažādus mākslas žanrus, bet arī dažādus laikmetus, spēs emocionāli bagātināt ikvienu Daugavpils Marka Rotko mākslas centra apmeklētāju.

Izstāžu sezonas atklāšanas laikā 15. jūlijā no plkst. 16:00 – 19:00 jaunās izstādes varēs apmeklēt bez maksas.

Sīkāka informācija un izstāžu anotācijas:

https://rothkomuseum.com/ekspozicijas