Iznācis mākslinieces Silvas Linartes dzīvesstāsta tulkojums angļu valodā


Svinot mākslinieces un mākslas pedagoģes Silvas Linartes (1939-2018) dzimšanas dienu, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes un saglabāšanas biedrību “DIVRUNA” laiž klajā izdevuma “Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti. Silva Linarte” tulkojumu angļu valodā.


Silva Linarte dzimusi 1939. gada 26. februārī Daugavpils novada Līksnas pagastā. Bērnību pavadījusi izsūtījumā Krasnojarskas apgabalā Sibīrijā. Pēc atgriešanās Latvijā absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, kā arī Mākslas akadēmiju, iegūstot pedagoģes un gleznotājas kvalifikāciju. Ilgus gadus bijusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas pedagoģe. Pēc valsts neatkarības atgūšanas atgriezusies tēva dzimtajās mājās, pedagoga darbu turpinot Daugavpils mākslas vidusskolā “Saules skola” un līdzās tam 1993. gadā uzņemoties arī Daugavpils pilsētas galvenās mākslinieces amata pienākumus. Pēdējie mākslinieces dzīves gadi tika pavadīti, intensīvi gleznojot un piedaloties izstādēs. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijā ietilpst 48 mākslinieces darbi. Viņas radošais devums pārstāvēts arī daudzās privātkolekcijās ASV, Vācijā, Kanādā, Bermudu salās, Ķīnā, Zviedrijā, Norvēģijā.

Tulkotais Silvas Linartes dzīvesstāsta izdevums ir tekstuāli apjomīgs un saturiski bagāts mākslinieces stāstījums par dzīvi un radošo darbību gandrīz astoņdesmit gadu garumā. To papildina pētnieciskā darbā sagatavoti redaktora komentāri, kā arī fotogrāfijas no personīgajiem arhīviem un Rotko centra kolekcijā atrodamo mākslinieces darbu reprodukcijas. Izdevumā “Life Stories of Latgale-Born Artists. Silva Linarte” būtisks ir starptautiskas sadarbības un komunikācijas aspekts – ne tikai paplašinot potenciālās auditorijas aptvērumu, bet arī iesaistot ārvalstu speciālistus grāmatas sagatavošanā, kā arī uzlabojot un papildinot tās saturu.

Šis ir jau ceturtais izdevums sērijā “Latgalē dzimušu mākslinieku dzīvesstāsti”, kuru īsteno Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes un saglabāšanas biedrību “DIVRUNA”. Dzīvesstāstu izdevumu projekts tika uzsākts 2013. gadā ar mērķi liecināt par reģionā dzimušu izcilu mākslinieku dzīvi un radošo mantojumu, iekļaujot ne tikai vēsturiskās reālijas, bet arī mākslinieku individuālo redzējumu un vēsturisko procesu skaidrojumu. Līdz šim publicēts Pētera Martinsona dzīvesstāsts latviešu un angļu valodā, 2018. gadā izdots Silvas Linartes dzīvesstāsts latviešu valodā.

Lai arī plašu grāmatas atvēršanas pasākumu pašreiz rīkot nevaram, esam priecīgi par iespēju simboliski dāvāt māksliniecei šo izdevumu un atgādinām, ka Silvas Linartes gleznu izlase kopā ar viņas vārdā nosauktā starptautiskā simpozija dalībnieku darbiem vēl līdz 9. martam ir apskatāma teātra namā “Jūras vārti” Ventspilī.