Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” laikmetīgās keramikas izstāde no Rotko centra
No 7. aprīļa līdz 18. jūnijam izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” aicinām uz laikmetīgās keramikas izstādi “Kolekcija | Latvijas starptautiskā keramikas biennāle”.
Izstāde notiek sadarbībā ar Daugavpils Māla mākslas centru un Daugavpils Marka Rotko mākslas centru. Izstādē aplūkojami 118 autoru darbi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Rumānijas, Spānijas, Turcijas, Izraēlas, Baltkrievijas, Luksemburgas, Čehijas, Polijas, Krievijas, Īrijas, Nīderlandes, Ukrainas, ASV, Austrālijas, Zviedrijas, Indijas, Ungārijas, Brazīlijas, Lielbritānijas, Dienvidkorejas, Slovēnijas, Japānas, Austrijas, Serbijas, Gruzijas, Beļģijas, Ēģiptes un Vācijas. Ekspozīciju veido darbi, ko dāvinājuši paši mākslinieki, kā arī mākslas darbi, kas Starptautisko keramikas simpoziju laikā tapuši tepat Latvijā – Daugavpilī. Izstādi papildina arī Latvijas izcilā keramikas vecmeistara Pētera Martinsona (1931 – 2013) darbu izlase.
Biennāles programmas centrālie pasākumi norisinājās 2016. gada jūlija vidū un tika oficiāli atklāti ar starptautiskā keramikas konkursa “Martinsona balva” izstādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centra telpās. “Martinsona balvas” izstādei tika saņemti 298 izcili pieteikumi no 44 valstu māksliniekiem. Starptautiskā žūrija, dalībai izstādē atlasīja 26 Latvijas mākslinieku un 110 ārvalstu mākslinieku darbus.
Biennāles žūrijas loceklis, izdevējs, Eiropā pazīstamākā keramikas žurnāla “Neue keramik / New ceramics” galvenais redaktors Bernds Fankuhe (Bernd Pfannkuche) par ekspozīciju teic: “Šeit mēs redzam plašu dažādu skulptūru, sienas objektu un instalāciju klāstu, kas šķērsgriezumā parāda mūsdienu izpratni par keramiku. Cilvēki cenšas mūsdienu noskaņās attīstīt iepriekš nedaudz ieskicēto atšķirību starp laicīgo un reliģisko mākslu. Daži priekšmeti šķiet piederīgi pie dizaina vai lietišķās keramikas jomai, citi iederas progresīvu eksperimentu sfērā, ļaujot skatītājam nojaust, kur šis ceļojums viņu aizvedīs vai arī kurā posmā eksperimentu pārtrauks pārdomas. Tad mēs ieraugām stāstījuma nolūka fragmentus, kas rada citas metaforiskas attiecības: gleznu, kas harmoniski saplūst ar objekta formu, no skulptūras aizgūtas galvas, bistes un figūras, darbus, kas pārsniedz sienas robežas un pārņem visu telpu, tuvodamies mums, uzvedinādami uz bezgalību, abstraktas telpas izjūtu. Pretstatā tiem ir trausli, caurspīdīgi objekti, kas ataino trauka acīmredzamāko atveidu, un, visbeidzot, lielformāta instalācijas, kas mūs pārsteidz ne tikai ar savu izmēru, bet liek mums tās vērot vēl rūpīgāk, īpašu uzmanību pievēršot detaļām… Un vēl ir arī klusi objekti, kas savaldzina skatītāju ar savu skaidrības un izteiksmīguma spēku, uzburdami pārdomu un meditācijas atmosfēru”.
Izstādes kurators, Latvijas starptautiskās keramikas biennāles idejas autors, mākslas zinātnieks, keramiķis Valentīns Petjko. Izstādes iekārtojuma autori – Valentīns Petjko un Māris Čačka.
Pēteris Martinsons (1931 – 2013) ir pasaulē pazīstamākais Latvijas keramiķis. Vairāk nekā pusgadsimtu ilgās radošās darbības laikā viņa māksla un personība suģestējusi un iedvesmojusi dažādu paaudžu keramiķus gan Latvijā, gan ārvalstīs. Viņa mākslas izcilību regulāri apliecinājuši panākumi starptautiskos konkursos, viņa personības starojuma laukā radoši uzlādējušies kolēģi darbnīcās un simpozijos, studenti, meistardarbnīcu dalībnieki un vienkārši ceļā satiktie. Pētera Martinsona personība ir daudzšķautņaina – pēc izglītības arhitekts, profesionāli nodarbojies ar alpīnismu, bijis pedagogs Rīgas lietišķās mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā, veidojis scenogrāfiju Valmieras teātra izrādēm, filmējies vairākās kino lomās. Daudz ceļojis, galvenokārt, lai strādātu, taču vienmēr atgriezies savā zemē, par kuru vienmēr teicis – visskaistākā.
Sava radošā mūža darbu izlasi Pēteris Martinsons 2013.gadā dāvināja savai dzimtajai pilsētai – viņš dzimis un līdz 13 gadu vecumam kopā ar vecākiem, māsu un brāli dzīvojis Daugavpilī. Tieši te notikusi arī pirmā radošā saskarsme ar mālu.
Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijā ietilpst 450 izcilā keramiķa darbu – pirmie mākslinieka veidojumi un virpojumi, ciļņi ar literāro darbu varoņiem, monumentālās figūras, virkne funkcionālo un stilizēto trauku, trauslie porcelāna darbi, ar dažādu materiālu palīdzību atveidotās konkrētās būtnes – vārnas, lauvas, suņi – un tektoniskās būves – torņi, būri, figūras, kā arī skices un tušas zīmējumi.
Izstādē “Kolekcija | Latvijas starptautiskā keramikas biennāle” lielākoties skatāmi keramiķa porcelāna darbi, kas tapuši laika posmā no 1980. – 2004. gadam. 1973. gadā simpozijā Behīnē (Čehoslovākija) P. Martinsons pirmo reizi strādāja ar porcelānu, iepazina un iemīlēja šo materiālu un turpmāk strādāja ar to visu mūžu. 1980. gada nogalē – 1981. gada sākumā Poltavas (Ukraina) porcelāna rūpnīcā tapa milzīgs darbu kopums, starp kuriem nozīmīgākā ir arī kompozīcija „Poltavas pieskārieni”.