Pēteris Martinsons. Grafika

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcija


Latvijas laikmetīgās keramikas aizsācējs un virzītājspēks Pēteris Martinsons (1931–2013) ir viens no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas keramiķiem. Vairāk nekā pusgadsimtu ilgās radošās darbības laikā viņa māksla un personība suģestējusi un iedvesmojusi dažādu paaudžu keramiķus gan Latvijā, gan ārvalstīs; viņa mākslas izcilību regulāri apliecinājuši panākumi starptautiskos konkursos; viņa personības starojuma laukā radoši uzlādējušies kolēģi darbnīcās un simpozijos, studenti, meistardarbnīcu dalībnieki un vienkārši ceļā satiktie.

Izstādē “Pēteris Martinsons. Grafika” eksponētie tušas zīmējumi ir viena no Pētera Martinsona radošās darbības izpausmēm, kam aktīvāk viņš pievērsās 20. gs. 70. gados. Iepriekš izstādīti kopā ar keramiku, šoreiz izcelti kā atsevišķi, glīti ierāmēti mākslas darbi, atklājot arī iepriekš neeksponētus zīmējumus, ko ikdienā mākslinieks veica uz apsveikumu kartiņām, ielūgumiem, piezīmju grāmatiņu lapām vai no teksta brīviem papīra laukumiem.

Zīmēšana kļuva par Pētera Martinsona nepieciešamību. Katru dienu no rīta un vakarā tapa viena pabeigta lapa. Tās bija savdabīgas aktīvās fantāzijas jeb meditācijas stundas, kad mākslinieks ļāvās nebeidzamu līnijrakstu tapšanas valdzinājumam. Šīs apceres par kosmisku, cilvēcisku, tektonisku tēmu un dažādu motīvu savijumiem bija gan aizsākums, gan turpinājums apjomīgiem keramikas materiālos veicamajiem darbiem.

Šobrīd Rotko centra kolekcijā ietilpst 800 izcilā keramiķa darbi – pirmie mākslinieka veidojumi un virpojumi, ciļņi ar literāro darbu varoņiem, monumentālās figūras, virkne funkcionālo un stilizēto trauku, trauslie porcelāna darbi, ar dažādu materiālu palīdzību atveidotās konkrētās būtnes – vārnas, lauvas, suņi – un tektoniskās būves – torņi, būri, figūras, skices, kā arī vairāk nekā 50 tušas zīmējumi. Pētera Martinsona kolekcija ik gadu tiek papildināta ar dāvinājumiem un iepirkumiem. 2021. gada nogalē, atzīmējot 90 gadus kopš mākslinieka dzimšanas, Daugavpils cietokšņa pulvera noliktavas ēkā līdzās Rotko centram tiks atklāt “Pētera Martinsona māja” ar pastāvīgo ekspozīciju no mākslas centra kolekcijas.