VIKTORIJAS LAIKMETA MODES ŠARMS Aleksandra Vasiļjeva kolekcija

 Jau otro reizi veiksmīgas sadarbības rezultātā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs piedāvā izstādi no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas. Šī izstāde ir unikāls projekts ar augstu māksliniecisku un kulturālu vērtību. Pirmo reizi Austrumlatvijā ir apskatāmi autentiski karalienes Viktorijas (1837-1901) laikmeta tērpi, kas spilgti iezīmē tā laika kultūras vidi un modes tendences.

Ekspozīciju veido apmēram 60 tērpi un neskaitāmi aksesuāri, kurus valkāja cilvēki ģeogrāfiski visnotaļ plašā teritorijā: Anglijā, Francijā, Itālijā, Vācijā un Austroungārijā. Turklāt izstādē ir eksponēti dažādu stilu apģērbi – no romantisma līdz pat jūgendstilam. Ekspozīcijā ir arī vairāk nekā 150 aksesuāri, tostarp vēdekļi, saulessargi un lietussargi, cepures, rotaslietas, somiņas, kamzoļi, korsetes, lornetes, kā arī daudzi citi modes priekšmeti, kas ikdienā vairs netiek lietoti un ir nolemti pilnīgai aizmirstībai.

Apmeklētāji var apbrīnot tādus retumus kā zeķu lentes, deju kartes, ķemmes, somiņas un cigarešu etvijas. Izstādē apskatāmi arī augstās modes tērpi, kas ir tapuši izcilākajos modes namos – Parisian Worth (dibināts 1857. gadā), Doucet un Paquin.

Īpašu interesi raisa dažādas laikā no 1850. līdz 1860. gadam tapušas vakarkleitas un tafta krinolīni, balles tērpi ar velcēm, kā arī virsdrēbes nesteidzīgām pastaigām.

19. gadsimta pēdējā dekādē Eiropa piedzīvoja Art Nouveau uzvaras gājienu, kuru lielā mērā ietekmēja Japānas mākslas kustība. Košos un spilgtos ar anilīnkrāsām krāsotos audumus nomainīja pasteļtoņi un caurspīdīgi gaišas krāsas. Modernos tērpus rotāja ziedu raksti. Īpaši populāri bija īrisu, magoņu un hortenziju zīmējumi. Laikā no 1890. gada līdz 1900. gadam šī modes tendence atbalsojās arī citās dekoratīvās mākslas jomās, un tās ietekmes ir vērojamas tādos modes aksesuāros kā vēdekļi, izšuvumi un rotaslietas.

Izstādi papildina lielizmēra senu fotogrāfiju kopijas, kā arī eļļas gleznas un akvareļi – pārsvarā 19. gadsimta 2. pusē tapuši portreti, kurus Aleksandrs Vasiļjevs atlasījis no savas plašās kolekcijas, kas veltīta periodam no 1850. līdz 1900. gadam. Veidodamas izstādes fonu, tās rada ļoti īpašu tā laika dzīves un modes gaisotni.

Aleksandra Vasiļjeva bagātīgā modes priekšmetu kolekcija atrodas Parīzē un ir veidota 30 gadus. Šajā laikā tā ir apceļojusi daudzas pasaules valstis. Pirms Daugavpils līdzīgas izstādes ir notikušas arī Rīgā, Viļņā, Parīzē, Londonā, Tallinā, Briselē, Stambulā, Maskavā, Sidnejā, Honkongā, Tokijā un Santjago, un vienmēr tās ir rīkotas dekoratīvās mākslas un modes muzejos, kā arī mākslas institūtu muzejos. Aleksandra Vasiļjeva kolekcijā ietilpst apmēram 50 000 modes tērpi un aksesuāri, aptverot laiku no 18. līdz 21. gadsimtam. Kolekcija pastāvīgi tiek papildināta ar jauniem ziedojumiem un ieguvumiem no izsolēm un antikvariātiem.

Valentīna Smertjeva

www.rotkocentrs.lv