Tomass Fēnikss KUR IR IZEJA?

SEKTORS D

Tomass Fēniks (īstajā vārdā Gatis Grasmanis, 1967-2006) savā īsajā mūžā radījis vairāk nekā 600 gleznu, kas lielākoties tapušas laikā no 2000. līdz 2004. gadam. Izstādei “Kur ir izeja” Marka Rotko mākslas centrā izraudzīta neliela daļa no darbiem, mākslinieka spilgtās formā un ekspresijā radītās galvu kompozīcijas.

Mākslinieks beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju. Kopš 1998. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Sarīkojis pirmās personālizstādes 1994. un 1998. gadā. Deviņdesmitie gadi bija glezniecībai nelabvēlīgs laiks, jo institūcijas, kas atbalstīja laikmetīgo mākslu, to savās izstādēs neiekļāva. Tomasa Fēniksa darbi īsti neiederējās ne laika aktuālajā situācijā, ne arī latviešu mākslas tradīcijās, kurās dominē estetizētākas formas. Iespējams, tādēļ viņš nav tik pazīstams, kā būtu pelnījis. Mākslinieka gleznas nav lielas, bet tām piemīt intensīvs iedarbības spēks. Viņa darbi skatītāju satriec ar izteiksmi, kur galēji sakāpinātas emocijas izpaužas formu un krāsu ekspresijā. Plastiskās deformācijas rada brīnumainus tēlus – dramatiskas galvas ar ieplestām milzu acīm un kliedzienā atvērtām mutēm; ķermeņus, kas it kā iespiesti gleznas telpā un laužas uz āru. Iespaidu pastiprina triepiens, kas brīžam ir enerģiski mērķtiecīgs, lakonisks, bet citkārt pat panisks. Tomass Fēniks ir radījis arī ornamentālās kompozīcijas, kas nojauc žanru robežas, iekļāvis darbos  tekstus. Viņš ignorē “pareizu” zīmējumu, izsvērtu kompozīciju un koloristiskus smalkumus, lai tie netraucētu uzrunāt skatītāju iespējami tiešāk un godīgāk. Radot savu individuālo tēlu pasauli, citādāku, nekā mēs esam pieraduši to redzēt un uztvert, mākslinieks met glezniecisku izaicinājumu realitātei. Eksistenciālā ekspresionisma formā viņš izsaka dzīvi, kas noris apkārt, bet, galvenokārt, viņā pašā, subjektīvā uztverē un iztēlē. Gleznu nosaukumos nolasāms stāsts par mākslinieka dzīvi un ceļu glezniecībā.

Latviešu mākslā Tomasam Fēniksam līdzīgus grūti atrast, jo viņa glezniecība ir vairāk radniecīga 1950. gados Eiropā aktuālajai jauno mākslinieku kustībai KOBRA (Kopenhāgena/Brisele/Amsterdama), amerikāņu neoekspresionistam Žanam Mišelam Baskjā (1960-1988) un vācu māksliniekam Džonatanam Mesi (dz. 1970).

Vilnis Vējš