STARPTELPA

Elisa Maršāla (Francija)

Iekrāsotā gaisma, kas parādās franču mākslinieces Elisas Maršālas darbos, ir fokusēta telpā starp gleznas dažādajām sastāvdaļām, veidojot jaunu dimensiju. Savas radošās koncepcijas pamatu māksliniece rod glezniecībā, traktējot to kā fundamentālu formu un aicinot skatītāju uztvert medija pamatstruktūru un daudzveidīgās īpašības. Maršāla strādā ar krāsas vieliskumu, lai vērstu uzmanību uz uztveres jēdzienu, izmantojot gaismu, kas top redzama mākslasdarba baudīšanas procesā.

 

Izstādē skatāmas trīs zīmīgākās mākslinieces darbu sērijas ar dažu pēdējo gadu laikā tapušiem darbiem – Žalūzijas, Ietvari un Horizonti. Tajās viņa aicina skatītāju koncentrēties uz uztveri. Darbu sērijās Ietvari un Žalūzijas tiek akcentēta, atstarotā gaisma, kas parādās uz sienas. Tādējādi tukšums kļūst par mākslasdarba daļu un atblāzmo krāsu, ko māksliniece klāj uz konstrukcijā izmantoto koka līstīšu sāniem. Savukārt sērijā Horizonti māksliniece panāk intensīvu krāsas dziļumu, dzidrumu un gaismas klātesamības sajūtu divu vienāda izmēra krāsas laukumu sastapšanās joslā – līdzīgi horizonta līnijai dabā tajā mijiedarbojas un saskaras vairākas krāsas. Māksliniece uzskata, ka gaisma, kas staro viņas darbu iekšienē, ir to galvenā un neatņemamā sastāvdaļa, kas uzsver krāsas nemateriālo dabu. Viņa atsakās no otām un izmanto īpašu tehniku: krāsa tiek lieta, tai tiek ļauts plūst, bet gleznai – pašizpausties, kas palīdz iegūt sevišķi gludu krāsotu virsmu.

 

Māksliniece lieto konceptuālus paņēmienus, lai radītu minimālisma estētikā ieturētus abstraktus darbus un dāvātu daudzdimensionālu skatīšanās pieredzi. Skatītājam pārvietojoties un aplūkojot Maršālas darbus no dažādiem punktiem, atklājas jaunas krāsas un dimensijas, krāsām atblāzmojoties uz virsmām, ar kurām mākslasdarbs saskaras. Tādējādi mākslinieces daiļrade balstās uz skatītāja redzes un sajūtu iespējām.

 

“Minimālisma garā es vēršu uzmanību uz gleznas galveno būtību – krāsu un gaismu. Līdz ar to mēs redzam spriedzi starp vairākiem antagonistiskiem elementiem – horizontāle/vertikāle, aizpildīts/tukšs, virsma/dziļums, ciets/šķidrs, kustība/slīdēšana, vienums/fragments, glezna/skulptūra… Šeit mana domu gaita atbalso Heraklīta pārliecību, ka realitāte nav vienota un nemainīga, bet gan no pretmetiem sastāvoša.”/Elisa Maršāla/

 

Franču māksliniece Elisa Maršāla (1973) dzīvo un strādā Parīzē. Kopš 2006. gada regulāri piedalās mākslas izstādēs un mesēs (Art Elysées, Moderne Art Fair). Iepriekš piedalījusies izstādēs un rīkojusi personālizstādes daudzviet Francijā, tostarp Salon de Montrouge un Salon des Réalités Nouvelles, kā arī Japānā. Līdz ar izstādi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā Elisas Maršālas darbi tiek pirmoreiz piedāvāti Latvijas skatītājam.

 

Tatjana Černova


Izstādes norises laiks: 29.10.2021.-16.01.2022.


Daugavpils pilsētas dome            VKKF            Francijas institūts            Caparol            Axon