STARPTAUTISKAIS SIMPOZIJS. MARK ROTHKO 2016

Starptautiskais simpozijs “ Mark Rothko 2016 ” Daugavpilī notiek jau divpadsmito reizi, taču pirmo reizi tajā piedalās deviņas mākslinieces no deviņām pasaules valstīm. Šī ir pirmā reize salīdzinoši garajā simpoziju vēsturē, kad no 122 pieteikumiem starptautiskā žūrija ir izvēlējusies tikai dāmas. Protams, aplūkojot viņu darbus uzmanīgāk, nerodas ne mazākās šaubas: viņu redzējums un meistarība glezniecībā bija izšķirošais izvēles faktors.

Diāna Sērlina no ASV arī Rotko simpozijā turpina savos darbos kopt individuālo rokrakstu un amerikāņu glezniecībai raksturīgo vēstījuma formu. Lakoniski un skaidri savu attieksmi pret Rotko un sarkano krāsu pauž franču māksliniece Martina Lafona. Kaut arī šveiciešu māksliniecei Suzannai Linrē būtiska ir krāsa, šajā reizē, izjūtot Daugavpils vidi, viņa ir krāsā atturīga un formā minimālistiska. Minimālistisku un kompozicionāli strukturētu ceļu savā glezniecības valodā turpina nīderlandiete Žozē Hērkena. Ar izkoptu ainavas tradīciju patīkami vilina turciete Nimeta Kesere. Daudzsološa idejās un to realizācijā ir jaunā itāļu māksliniece Beatriče Gelmeti, savukārt māksliniece no Vācijas Erdmute Blaha ir pārliecināta par sevi un brīva savā krāsu plūdumā. Lieganu platās fleices līniju kā kaligrāfisku rakstu skatienam paver Lielbritānijas mākslinieces Erīnas Loloras darbi. Nosvērtību un latviskumu dāmu komandas darbam piešķir daugavpilietes Daces Abrickas kompozīcijas.

Simpozijs un tā dalībnieces savos darbos apliecina cieņu un apbrīnu mūsu izcilajam novadniekam Markam Rotko, gan dāvājot darbus Daugavpilij, gan veltot tos ģēnijam viņa 113. dzimšanas dienā. Lai arī sarunās mākslinieces divu nedēļu ilgajā darbā ik pa laikam bija ieminējušās, ka nebūtu slikti, ja viņu komandā būtu bijis kāds vīriešu kārtas mākslinieks, simpozijs ir izdevies, un ir tapusi vēl viena lieliska starptautiska glezniecības darbu skate.

Māris Čačka