Riho Tomra “No diega līdz mākslai”

Riho Tomra (Igaunija) “No diega līdz mākslai”

Pagājušā gadsimta beigās vācu mežģīņu adīšanā radās jauns virziens. Agrāk lietoto Tiroles un Bavārijas tautas tradīcijās sakņoto motīvu atkārtojumu vietā jaunā mode pieprasīja sarežģītākus rakstus. Par jaunās tehnikas kulmināciju uzskatāms dižā mežģīņu adīšanas meistara Herberta Riharda Nīblinga (Herbert Richard Niebling, 20.12.1903. – 15.05.1966.) radošais sniegums.

Jau agrā jaunībā viņš iemācījās adīt un ar to nodarbojās visu dzīvi, attīstot savu tehniku līdz pilnībai. Ja tradicionālos rakstus adīja pēc atmiņas, tad šos sarežģītos musturus vajadzēja pierakstīt. Tādējādi Nīblinga raksti tika publicēti un popularizēti žurnālos, un amatieru adītāji sāka tos kopēt. Ap 1930. gadam meistars bija izveidojis vispārzināmu simbolu kopu, kas bija populāri un visiem pieejami. Pēc 2. Pasaules kara beigām viņš turpināja radīt adījumu rakstus, iedvesmojoties no sava dārza ziedu formām un struktūrām, kā arī no neparastiem augiem, kurus viņš bija savācis savos ceļojumos. Viņa paša adījumi aizgājuši mūžībā kopā ar viņu, taču simtiem viņa izstrādāto fantastisko rakstu iepriecina cilvēkus vēl šodien. Lielā Meistara 111. jubilejai tiek veltīta Rotko centrā rādītā igauņu mākslinieka Riho Tomras izstāde.

Riho Tomra dzimis 1963. gada 13. novembrī Rakverē. Kad Riho vēl bija bērns, viņa ģimene pārcēlās dzīvot uz Tallinu, tur viņš pabeidza 1. vidusskolu, tagadējo Gustava Ādolfa ģimnāziju. Pēc tam pāris gadus mācījies Tallinas Politehniskajā institūtā. Mācības pārtrauca viņa divus gadus ilgais militārais dienests, pēc kura Riho zaudēja interesi par šīm studijām un kļuva par tālbraucēju šoferi. Kopš 1996. gada viņš vada savu starpvalstu transporta uzņēmumu.

Riho vienmēr interesējusi mūzika. Viņš ir dziedājis vairākos Igaunijas koros un kā Eiropas Kora akadēmijas biedrs uzstājies uz dažādām Eiropas skatuvēm, piemēram, Berlīnes Filharmonijā, Frankfurtes Vecajā operā, Lucernas koncertzālē, Luksemburgas Filharmonijā, Brēmenē u.c.

Riho patīk roks un smagais metāls. 2000. gadā viņš izveidoja savu aģentūru „Metal Travel Agency”, kas interesentiem nodrošina transportu uz roka festivāliem un koncertiem Eiropā. Pēc viņa iniciatīvas Tallinā atvērti roka klubi „Tapper” un „Hades”.

Adīt Riho pusaudža gados iemācīja vecmāmiņa. Pašam par pārsteigumu mēģinājumi adīt bijuši veiksmīgi. Kopš tā laika adīšana kļuvusi par viņa brīvā laika hobiju. Adīšana ir ļoti darbietilpīga un laikietilpīga, tāpēc Riho savu izstādi gatavojis vairākus gadus.

Viņu ir iedvesmojuši vācu mežģīņu adītāja Herberta Riharda Nīblinga mežģīņu raksti, redzēti vien drukātā veidā. Riho: „Herberta Nīblinga ģeniālais darbs ir mūžīgs, ceru, ka Jūs priecēs šī izstāde!”