OLGA RĒLA. BALTO LILIJU SAPNIS.

OLGA RĒLA – māksliniece, leļļu mākslas meistare, tēlniece, dizainere, vizuālās un lietišķās mākslas pasniedzēja; Eiropas leļļu izgatavotāju apvienības (VEP), Mākslas leļļu Kanādas asociācijas (CDAA), Nacionālā leļļu mākslinieku institūta (NIADA), Krievijas Mākslinieku Radošas savienības (TCXP) loceklis.

Olga Rēla ir dzimusi 1967. gada 28. decembrī Daugavpilī, Latvijā. Kopš bērnības viņā zinājusi, ka kļūs par mākslinieci. Izglītību ieguvusi Rēzeknes (Latvija) Lietišķās mākslas vidusskolā. Vēlāk mācījusies Maskavas dizaina skolā (leļļu mākslas kursā) un, jau būdama pieredzējusi māksliniece, absolvējusi Daugavpils Universitāti, iegūstot bakalaura grādu mākslā. Tāpat viņa ir mācījusies arī dažādos mākslas un profesionālās pilnveides kursos.

Olga Rēla ir vispusīgi apdāvināta māksliniece. Pirms pievēršanās leļļu radīšanai viņa gleznoja, veidoja tekstila panno, šuva drēbes, adīja sev un vīram, strādāja estētiskās audzināšanas skolā, darbojās modeļu aģentūrā kā imidža veidotāja, bija dekoratore Latvijas Leļļu teātrī Rīgā, sadarbojās ar Daugavpils teātri, vadīja meistarklases. Turklāt O. Rēla arī filmējās vairākās īsmetrāžas filmās, tostarp arī biogrāfiskajā mākslas filmā „Lelle”. Viņas vārds ir labi pazīstams daugavpiliešiem.

2004. gada Olga Rēla pārcēlās uz dzīvi Vācijā un pilnībā nodevās leļļu mākslai. Kopš 2000. gadu beigām viņa dzīvo un rada Šveicē. Papildus radošajam darbam viņa nodarbojas arī ar pedagoģisku darbību.

No 1998. gada Olga Rēla aktīvi piedalās izstādēs, iepazīstinot skatītājus ar saviem tekstila darbiem, akvareļiem, skulptūrām, fotogrāfijām un mākslas lellēm. Viņa pastāvīgi piedalās visās nozīmīgākajās izstādēs Vācijā, Francijā, Šveicē, Austrijā, Kanādā, Somijā, Krievijā, ASV un Japānā. Mākslinieces daiļrade allaž ir izraisījusi skatītāju interesi. Olgas Rēlas darbi atrodas privātās kolekcijās un galerijās Vācijā, Francijā, Šveicē, Somijā, Austrijā, Itālija, Holandē, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Krievijā, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, ASV un Kanādā.

Lelles, kuras radījusi Olga Rēla, ir apbrīnojami izteiksmīgas, plastiskas, noslēpumainas, ekspresīvas, juteklīgas un krāsām bagātas. Leļļu māksliniece savā daiļradē lielu uzmanību pievērš krāsai, formai, kompozīcijai, ko virtuozi pārvalda. Viņas leļļu tēli pārsteidz ar dziļumu un filozofiju. Lielu nozīmi Olga Rēla pievērš arī simbolikai. Ne velti mūsu mākslas leļļu izstādei tika izvēlēts tik poētisks nosaukums – „Balto liliju sapnis”. Dažādu tautu kultūrās baltai lilijai ir vairākas simboliskas nozīmes, taču galvenokārt tā simbolizē nevainību, tīrību un mieru. Tieši šī baltās lilijas sākotnējā būtība iezīmē mākslinieces  tēlu un krāsu bagātību.

Valentīna Smertjeva