MELNS AR BALTU SATIKĀS

Ieva Caruka


Savus lielos pasaules stāstus es rakstu ar līnijām, krāsu kontrastiem un kolāžām. Kad emocijas sit augstu vilni, izdomāju sev spēli, kur esmu režisors un tēlnieks. Stāvot pretī melni krāsotam audeklam, ar balto krāsu uz otas izskaldu visu lieko no melnā. Tas ir aizraujošs process. Tieši melnais un baltais palīdz saskatīt pasaulē ko svarīgu – to, ko nesaredzam sadzīves raibajā burzmā.

Šajā izstādē mans stāsts ir par sievieti kā Austrumeiropas ģenētiskā koda nesēju. Viņa var vienlaikus tīrīt kartupeļus un sapņot par mīlestību, viņai svarīgas attiecības bez pragmatisma un neatkarība, bet tajā pašā laikā tā sapņo būt pasargāta. Šīs sajūtas es izpaužu dejas tēmā, kur jutekliskums pārplūst sievietes un vīrieša dialogā par pasauli.

Tikai jautājums – kāda tagad ir pasaule? Viss mainās. Tradīcijas sabrūk, un sievietes lielā loma – būt mātei, sievai – zaudē aktualitāti. Uz šīs planētas jau ir pārāk daudz cilvēku… Manas varones, tāpat kā teiksmainais putns Fēnikss, sarūk pelnos savā nepiepildītajā seksualitāte, lai atdzimtu jaunā tēlā, jaunās Dievietēs.

Dejas tēma mani vienmēr ir vilinājusi, jo deja ir kustība. Parādīt kustību ir izaicinājums jebkuram māksliniekam… Tā ir attiecību kvintesence, kurā var ielikt visus sapņus, ilūzijas, domas par saplūšanas mirkļiem un arī par vientulību. Deja ir arī kritiena un lidojuma simbols – un no tiem sastāv mūsu dzīves.

Ieva Caruka

Ieva Caruka ir māksliniece un pedagoģe, Latvijas Mākslinieku savienības biedre un biedrības „Mārupes radošā laboratorija” līdzdibinātāja. Latvijas Mākslas akadēmijā ieguvusi maģistra grādu grafikā, kopš 1988. gada piedalījusies vairāk nekā 87 mākslas izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Šveicē, Azerbaidžānā, Vācijā, Albānijā, Indijā, Beļģijā, Spānijā, Nīderlandē, Bulgārijā un Austrālijā, no kurām 40 ir bijušas personālizstādes. Bijusi 16 starptautisku mākslas plenēru un simpoziju dalībniece. Mākslinieces darbi atrodami publiskās mākslas kolekcijās Latvijā, Beļģijā, Ukrainā, Albānijā, ka arī privātkolekcijās Eiropā, Austrālijā un ASV.

Atbalsts: Valsts kultūrkapitāla fonds, Daugavpils pilsētas dome, Caparol, Artembassy, SIA Kreiss