MARK ROTHKO 2023

Starptautiskais glezniecības simpozijs

Rotko 120. gadadienas zīmē Daugavpilī aizritējis par tradīciju kļuvušais ikgadējais glezniecības simpozijs.

Marka Rotko vārdā nosauktais starptautiskais glezniecības simpozijs jau atkal pilsētā pulcējis mākslinieka sekotājus un daiļrades cienītājus, kas caur savu unikālo māksliniecisko redzējumu savā daiļradē turpina iemiesot Marka Rotko paustās idejas. Mākslinieki divas nedēļas dzīvojuši un strādājuši ārpus savas ierastās vides: mijiedarbojoties, iedvesmojoties un radot unikālus darbus, kuri nodoti skatītāju vērtējumam kopīgā izstādē un iekļauti Rotko muzeja krājumā.

Kā ikkatru gadu uz simpoziju ceļu mēro mākslinieki no visas pasaules. Šogad ar žūrijas lēmumu atlasīti deviņi dalībnieki: Sjū Baiere (Sue Beyer)Austrālija; Kevorks Džordžs Kasabjans (Kevork George Kassabian)Armēnija/Kanāda; Rūta Filo
(Ruth Philo)Lielbritānija; Zbigņevs Oļšina (Zbigniew Olszyna)Polija; Anna Tarantino (Ann Tarantino)ASV/Itālija; Ritums Ivanovs, Latvija; Krista Autio, Beļģija; Agata Borova (Agata Borowa)Polija; Inguna Liepa, Latvija.

Austrālijas māksliniece Sjū Baiere simpozijā turpina izkopt savu “pikseļu” glezniecības valodu, kodējot un abstrahējot reālu, dabā novērotu telpu. Līdzīgi Kevorks Džordžs Kasabjans akrila glezniecības izteiksmē ar sev pēdējā laikā raksturīgo poliuretāna putu izmantošanu kompozīcijās radījis sēriju par “krītošiem dakstiņiem”, oriģināli parādot nestabilo pasaules lietu “kārtību”. Lielbritānijas māksliniece Rūta Filo sev ierastā veidā veikusi pilsētas lauka pētījumu, veidojot sēriju par dažādām vietām, kas iemieso Daugavpils cietokšņa īpašo kolorītu. Polijas mākslinieks Zbigņevs Oļšina ir krāsās spilgts un pat šķietami rotaļīgs, radot kompozīciju “Kaleidoskops” un “Panākumu recepte”. Ar Rotko muzeja kolekcijai iepriekš neraksturīgu pieteikumu izceļas ASV mākslinieces Annas Tarantino gleznieciski grafiskās kompozīcijas, uz lāzergravēšanas tehnikā īpaši sagatavota paneļa filigrānās līnijās un laukumos attīstot ieceri par dažādām paralēlēm. Pašmāju mākslinieks Ritums Ivanovs Rotko dzimto pilsētu sajutis kā iedvesmas turpinājumu savulaik aizsāktajai portretu fragmentēšanas tēmai glezniecībā, radot darbu sēriju par Marku Rotko. Beļģijā rezidējošā somu māksliniece Krista Autio ierosmes tvērusi pilsētvidē, cilvēkos un dzejā, veidojot glezniecisku atsauci uz dzejnieka un tulkotāja Jura Kronberga daiļradi. Poļu māksliniece Agata Borova turpina savu iepriekš aizsākto sēriju “Vai tas ir uzgleznots”, aktualizējot sarunu par materialitāti un tās imitēšanu citā medijā. Glezniecības simpoziju bagātina arī Daugavpilī dzīvojošā Latvijas māksliniece Ingūna Liepa, kolorītā izsvērti, koši un reizē ekspresīvi risinot savu glezniecisko stāstu, kuru apzināti nodod skatītājam bez nosaukuma.


Izstādes norises laiks: 29.09.2023.-19.11.2023.