Marijas Maijeres izstāde “ZIEDĒŠANAS LAIKS”

Marija Maijere

Ziedēšanas laiks
Fotogrāfijas un papīra darbi


Marija Maijere (Maria Maier) dzimusi 1954. gadā Ambergā (Vācija), studējusi mākslas pedagoģiju un mākslas vēsturi. Kopš 1992. gada pēc ilgstošas pedagoģiskās darbības un daudziem studiju un darba braucieniem, uzturoties Dienvidaustrumu Āzijā, Centrālamerikā un Āfrikā, M. Maijere ir brīvmāksliniece. Viņa dzīvo un strādā Kēferingā un Rēgensburgā. Savas ilggadējās izstāžu darbības laikā māksliniece sarīkoja vairākas personālizstādēs un piedalījās grupu izstādēs muzejos, mākslas biedrībās un galerijās gan Vācijā, gan ārvalstīs. Viņas darbi ir atrodami daudzās nozīmīgās kolekcijās, kā arī ir izstādīti vairākās sabiedriskās vietās. 2005. gadā māksliniece saņēma Virdžīnijas Mākslas centra (Virginia Center for Creative Arts) stipendiju ASV. Savukārt 2011. gadā – Tairona Gatrija centra (Tyrone Guthrie Center) stipendiju Īrijā.

Savas darba stipendijas īstenošanas laikā 2011. gadā Īrijā Marija Maijere atklāja sev dabas krāsas pilnīgi no jauna. Ziedošo puķu un krūmu formu un krāsu dažādība savā nepārtrauktajā ziedēšanas un novīšanas ritmā mākslinieci apbūra tik iespaidīgi, ka viņa intensīvā darba procesā sāka novērot un vākt dažādu sugu ziedus, kuriem tika veltītas mākslinieces abstraktās “piezīmes” asociatīvu gleznojumu veidā. Šos pārus no ziediem un attēliem māksliniece vēlāk fotografēja. Savukārt vēlāk palielinātās fotogrāfiju kopijas māksliniece apstrādāja ar temperas krāsu, ko veica pēdējo divu gadu laikā. Tā rezultātā tika radīts liels daudzums “ziedēšanas” krāsu ekspresiju, kuras, neskatoties uz savu sarežģīto rašanās veidu, ir pārpilnas ar burvīgu vieglumu un svaigumu. Šiem sensiblajiem, „plūstošajiem“ darbiem Marija Maiere ir atradusi trāpīgu nosaukumu “Krāsas smarža”.

Šķietamo ziedu reibumu nedrīkst pārprast. Marijas Maijeres floristiskie subjekti nav klasiski ziedu attēli. Šeit akcents vairāk tiek likts uz krāsu, formu un struktūru. Rēgensburgas māksliniece, kura kopumā labprāt nodarbojas ar arhitektūras parādībām, ir palikusi uzticīga savam stilam arī attiecībā uz ziediem. Maijere fotografēja savus motīvus pārbaudītā veidā, kurus vēlāk apstrādāja dažādos veidos. Krāsu lauki un līnijas papildina un pārkrāso floristiskos „varoņus“. Dažas fotogrāfijas Marija Maijere ir sagriezusi un salikusi kopā no jauna kā kolāžas tā, lai tās darbojas kā grafiski raksti.

Izstāde apvieno maigo uguņošanu no neskaitāmajiem ziedu krāsu toņiem ar vairākām foto kolāžām un zīmējumu sērijām, kur redzamas abstraktas ziedu formas. Taču svarīgākais ir tas, ka viss šis vienreizīgums tiek sintezēts savdabīgā mākslinieces redzējumā, kas parasti cenšas attēlot urbānistiskus motīvus, bet šeit ar formām un krāsām rāda dabu, kā arī tās dabisko ciklu neatkārtojamību. Laiks un telpa, kas ir mākslinieces daiļrades būtiskas tēmas, kļūst redzami no jauna.

Izstādi papildina plašs katalogs, kas tapis sadarbībā ar Rēgensburgas pilsētas muzejiem: pilsētas galeriju Leere Beutel, Ābensbergas pilsētas muzeju, Mākslas apvienību Die Treidler Frankenthal un Daugavpils Marka Rotko mākslas centru.

www.rotkocentrs.lv