Mākslinieka Alekseja KUZMIČA izstādes projekts MADONNAS TEMPLIS

Marijas tēls – Madonnas – ir labsirdīgas, visu saprotošās un visu piedodošās Mātes tēls. Viņas vārds nešķirami saistīts ar tīrību, taisnīgumu un pacietību. Visos laikos ticīgie lūdz Dievmātes žēlastību, svētību un cer uz viņas izpratni un līdzjūtību. Madonnas tēma izsenis nedeva mieru radošām personībām – māksliniekiem un tēlniekiem, dzejniekiem un rakstniekiem, filozofiem, aktieriem u.c. Pasaule pazīst Rafaēla, Leonardo da Vinči, Rembranta, Botičelli, Rubensa, Bellīni, Renuāra, Pikaso radītus Madonnas tēlus…

Mākslinieka Alekseja Kuzmiča izstādes projekts „Madonnas templis” iepazīstina ar Madonnas un mātes tēmu baltkrievu tēlotājmākslā 20. gadsimta beigās un 21. gadsimta sākumā. Projekta mērķis – garīguma vērtību un klasisko tradīciju atdzimšana mūsdienīgajā mākslā.

Aleksejs Kuzmičs (1945-2013) – baltkrievu mākslinieks, kas visu savu daiļradi ir veltījis sieviešu skaistuma, tās garīguma pirmsākumu, visu piedodošās mīlestības un labestības cildināšanai. Savas dzīves laikā mākslinieks ir uzgleznojis ap 1000 gleznu ar Madonnas tēlu, kurās nemitīgi meklē slāvu sievietes ideālu. A.Kuzmiča panākums ir pasaulē lielākās mākslas kolekcijas izveide ar Madonnu tēliem. Viņa vārds ir ierakstīts Krievijas, NVS un Baltijas valstu rekordu grāmatā “Brīnums”. Visas mākslas vēstures laikā nevienam māksliniekam nav izdevies atspoguļot Madonnas tēmu tik plaši. Kuzmičs aktualizēja mūžīgo mākslas tēmu, un atklāja 20.-21. gadsimta Madonnas tēlu. Viņa gleznas ar Madonnu sejām ir pazīstamas tālu aiz Baltkrievijas robežām, ne velti viņš tiek saukts par Baltkrievu Rafaēlu.

Viņš cildināja sievieti, viņas skaistumu, viņas upurēšanos uz zemes, viņas cēlo dievišķo misiju. Viņš atklāja pasaulei brīnumainu baltkrievu sievietes, slāvu sievietes tēlu un caur to stāstīja par savu zemi – Baltkrieviju.

Savā glezniecībā mākslinieks pievērsās filozofiskā rakstura problēmām – par cilvēka esības jēgu uz zemes, par morālo pienākumu, par sievietes-mātes-Madonnas sūtību, par slāvu tautu garīgu lomu visas cilvēces evolūcijā. Domājis par cilvēka garīgās pilnveidošanās problēmu, par dzīvi mūžībā un nāvi dzīves laikā, par īstu skaistumu un labestības dārgumiem, par žēlsirdību un pretējo – velna izdarībām.

Skatītājam tiek piedāvāts iepazīties ar mākslinieka Alekseja Kuzmiča gleznām no viņa pasaulē lielākās gleznu kolekcijas ar Madonnas tēlu. Ekspozīcijā ietilpst pazīstami darbu cikli un atsevišķas gleznas par Madonnas, sievietes un mātes tēmu.

Kurators

Aleksejs Kuzmičš-jaunākais