IV Starptautiskajam Latgales grafikas simpozijs

Šogad Latgales grafikas simpozijs Daugavpilī notiek jau piekto reizi, un tas noteikti var tikt pilnvērtīgi dēvēts par izdevušos un vērtīgu grafikas medija tradīciju reģionā. Piecu gadu laikā simpozijs ir bijis ražīga augsne mākslinieku diskusijām un radošajam darbam Latgales kultūras telpā, vienojot līdzīgi un atšķirīgi domājošos un strādājošos Latvijas un ārvalstu grafiķus.

Pagājušajā gadā, noslēdzoties IV Starptautiskajam Latgales grafikas simpozijam kā ilgtspējīgam projektam, tika likts pamats šīgada pasākumam, tādējādi veidojot daudzveidīgu Latgales kultūrtelpu.

Šogad simpozijam netika noteikta konkrēta tēma, ļaujot māksliniekiem runāt par viņiem aktuālo, taču līdzīgi kā iepriekšējie simpoziji arī šīgada simpozijs veido profesionālu sarunu un starptautisku grafikas dialogu, pulcinot 11 grafiķus no 9 valstīm.

Simpozija ietvaros prezentācijās un citos grafikas procesus virzošos kultūras formātos bija iespēja tikties ar Zoranu Miše (Maķedonija), Lauru Manfredi un Ireni Podgorniku Badju (Itālija), Anastasiju Dubovsku (Latvija), Vaidu Varnagieni (Lietuva); Agnešku Zavadsku un Robertu Rabeju (Polija), Miroslavu Mandicu (Serbija); Jirgenu Hēriču (Vācija); Taidu Jasarevicu Heffordi (Bosnija un Hercegovina); Ingu Hēmagi (Igaunija).

Šogad grafiķi izstādes apmeklētājus pārsteidz ar savām spējām atšķirīgajās dobspiedes tehnikās, taču ir arī izņēmumi – izcili linogriezuma un monotīpijas darbi.

Laika gaitā augot un pilnveidojoties, simpozijs ir kļuvis par nopietnu grafiķu pulcēšanās un izstādīšanās vietu reģionā. Ar katru gadu vērojama aizvien lielāka dalībnieku interese, piesakoties dalībai simpozijā. Jācer, ka līdz ar atbraukušajiem pasaules raudzes grafiķiem, izaugs arī Daugavpils grafiķu paaudze, kura dažkārt aktīvāk, citreiz kūtrāk seko norisēm, kuru rezultāts redzams Rotko centra projektos Daugavpilī un citviet.