LAIPNI LŪGTI MANĀ MĪLESTĪBAS DĀRZĀ

Rūdis Pētersons jeb Del Ruden (Latvija)


Šī ir Rūda Pētersona jeb Del Ruden trešā personālizstāde, kuras nosaukums ir īpaši piemeklēts, lai vienotu visu skatāmo darbu kopu, kas ietver gan gleznas, gan keramiku. Autora domas, radot izstādes koncepciju un darbus, grozījās ap dabas motīviem, tās varenību un porcelāna smalko, izkopto un bieži cimperlīgo raksturu. Pirmie darbi tapa nu jau pirms trim gadiem, taču toreiz vēl nebija pilnīgas skaidrības par izstādes kopējo koncepciju. Tā radās darba gaitā, ieklausoties fona mūzikā, kur kādā dziesmā izskanēja frāze – “You’re welcome, you’re welcome. To my garden, my garden of love” –, kas trāpīgi raksturoja topošās vāzes. Darbu radīšanas posmam pamazām tuvojoties izskaņai, sākās karš Ukrainā. Tas jūtami iespaidoja radošo procesu un vēl vairāk pasvītroja izstādes konceptu – ziedi, kas izaug no porcelāna vāzēm kā sauciens pēc šķietami utopiskā Ēdenes dārza, kurā visi ir laipni aicināti ienākt un iesēt savu mīlestības sēklu. Cik tas būtu reāli, ja mēs visi mācētu mīlēt! Darbi ietver arī autora personiskos pārdzīvojumus un izaugsmi, ko katrs apmeklētājs var izlaist caur savu iekšējo prizmu, apaudzēt un uzziedināt sevī pašā. “Kopt katram savu iekšējo dārzu” – tāds varētu būt mākslinieka uzsaukums.
Rūdis Pētersons jeb Del Ruden zina, ko grib, un vienmēr atrod labāko veidu, kā sasniegt mērķi. Ir elastīgs dažādās mākslas sfērās, prot strādāt ar dažādiem materiāliem. Pieeju darbam vislabāk raksturo tādas īpašības kā enerģija, neatlaidība un zinātkāre. Visveiksmīgāk strādā paša radītā vidē, mierā un klusumā. Mākslā tendēts uz tuvošanos dabas likumiem, padziļinātām zināšanām dažādās jomās, piemēram, literatūrā, klasiskajā mākslā, citās kultūras zinātnēs un mākslās. Patīk izvēlēties tēmas, kas ir saistītas ar cilvēka eksistenci, esību un dabas varenību. Iedvesmu vienmēr rod darbā jeb procesā. Absolvējis Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu. Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā ieguvis bakalaura un maģistra grādu. Piedalījies vairākās grupu izstādēs, tostarp veidojis nelielu grupas izstādi Turcijā, kur studējis vietējo keramiku, un Porto Universitātē Portugālē. Galvenokārt izvēlas radīt vizuāli baidāmu mākslu un cenšas mazāk pakļauties darbu konceptualizēšanai. Citējot kāda gudra cilvēka teikto – “Ko nesaprot bez paskaidrojuma, to ar paskaidrojumu sapratīs vēl mazāk…” Savos darbos Rūdim Pētersonam vienmēr ir svarīgi ielikt noslēpumu, kas ir tikpat acīmredzams, cik neredzams.
Pseidonīms Del Ruden, ko kādā rudens dienā iedibināja sens mākslinieka draugs, ir atvasināts no personvārda “Rūdis” savienojuma ar “Del” (itāļu un spāņu val. – no; iekšienes). Tā nu autors pamazām pieņēma šo segvārdu, kas patēriņa kultūras iespaidā nu jau drīzāk varētu kalpot par zīmolu. Mākslinieka paša uztverē tā tiek dēvēts viņa iekšējais dvīņubrālis, iekšējā pasaule, tās nerakstītie likumi… Tajā ir autora iekšējās sarunas, poēzija, dvēseles forma, enerģijas plūdmaiņa, likteņupe, kaislības, vientulība. Un galu galā tas ir tikai vārds, kas ietver gan labo, gan tumšo iekšējo pasažieri, kas katram cilvēkam ir savs un vislabāk pazīstams. Mākslinieks ironizējot atzīst, ka ir saderināts ar keramiku, taču tieši glezniecību sauc par savu pirmo lielo mīlestību jeb mīļāko. Rūda Pētersona daiļradē šīs mākslas formas spēj rast kopēju valodu un pat veiksmīgi sadarboties.


Izstādes norises laiks: 08.07.-16.10.2022.