KONSTRUKTĪVS DIALOGS
Silvija Šmidkena, Leons Lukšo (Latvija)
Izstāde piedāvā ieskatīties mākslinieku un dzīvesbiedru Silvijas Šmidkenas (1935–2024) un Leona Lukšo (1930–1984) radošajā pasaulē. Tajā uzsvērta mākslas spēja rosināt divus māksliniekus veidot dialogu kopdarbā. Lai gan katrs ir atšķirīgs savā mākslinieciskajā rokrakstā un radošajās izpausmēs, abi savstarpējā sarunā vienojas formā, saturā un vēstījumā.
Silvija Šmidkena ir dzimusi 1935. gadā Rīgā. 1954. gadā absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, 1960. gadā – Latvijas Valsts mākslas akadēmiju, kā arī uzņemta Latvijas Mākslinieku savienībā. Ilgus gadus aktīvi darbojusies Mākslinieku savienības valdē, vadot keramikas sekciju. Sarīkojusi vairākas personālizstādes, piedalījusies starptautiskos keramikas simpozijos, bijusi vairāku nozīmīgu keramikai veltītu publikāciju un izdevumu autore.
Leons Lukšo ir dzimis 1930. gadā Rīgā. 1950. gadā absolvējis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās glezniecības nodaļu, 1956. gadā – Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Keramikas nodaļu. No 1956. gada strādājis Ķīpsalas keramikas darbnīcā. 1960. gadā uzņemts Mākslinieku savienībā.
No 1965. līdz 1984. gadam Silvija Šmidkena un Leons Lukšo savus mākslas darbus rada un izstāda kopīgi. Radošā tandēma darbi tiek eksponēti izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Japānā, Francijā un Itālijā, kur mākslinieki iegūst arī vairākas godalgas.
Mākslinieku tandēma kopīgi radītajos darbos apvienojas Silvijas Šmidkenas tiekšanās pēc dabas un cilvēka emocionālās iekšējās pasaules atspoguļojuma ar Leona Lukšo minimālisma pieeju strukturētām ģeometriskām formām, akcentējot attiecības starp mākslinieku un skatītāju. Viņu darbi aicina uz pārdomām par to, kā mēs mijiedarbojamies ar apkārtējo vidi un kā māksla veido jaunas perspektīvas.
Izstāde apskatāma Rotko muzeja Martinsona mājā. Tajā eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.
Izstādes norises laiks: 07.03.2025.–11.05.2025.
Publicitātes attēls: Silvija Šmidkena, Leons Lukšo. No grupas “Konstruktīvās formas”. H – 29 cm (fragments). Māls, glazūra. 1973