KĀ ES NONĀCU BUMBU PATVERTNĒ

Ukraiņu mākslinieku grupa 

Šo starpnozaru izstādi veidojuši septiņi mūsdienu mākslinieki no Ukrainas (kuratore – Jūlija Sapiha). Izstādi producējusi Ziemeļvalstu māja Reikjavīkā, tās norisi Rotko centrā atbalstījis Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā. Izstādē skatāmās mākslinieku refleksijas, ietērptas dažādos vizuālos medijos, ir rosinājušas viņu privātās kara laika pieredzes, kas gūtas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, ilgas pēc mierpilnas dzīves, katra personīgais ceļš uz izdzīvošanu un cerības uz labāku nākotni.

Izstāde “Kā es nonācu bumbu patvertnē” vizualizē mākslinieku pieredzes, kas gūtas, tiem nonākot aci pret aci ar karu. Kara laiks neapšaubāmi saistās ar skarbumu, naidu un bailēm, taču tajā ir arī bezgalīga drosme, empātija un neiedomājama mīlestība, kas daudziem kļuva par simbolisku “bumbu patvertni”. Izstāde atbild uz jautājumu: kādi ceļi ved uz katra mākslinieka personīgo patvērumu?

Šīs tēmas tiek pētītas dažādās dimensijās, risinot dialogu starp Ukrainas jauno realitāti un tās ģenerētajām pieredzēm. Skatītājs tiek iegremdēts abstrahētā Ukrainas vēsturē, lai pastarpināti piedzīvotu lūzuma mirkli, kas nošķir laiku pirms un pēc. Tas viss rosina vairākus būtiskus jautājumus. Vai, karam beidzoties, vēl būs atlicis kaut kas, ko pārradīt un atjaunot? Kā šajos sarežģītos laikos rast tik ļoti nepieciešamo mieru un saglabāt cerību uz labāku nākotni?


Mākslinieki: Kinder Album (1982), Mihailo Barabašs (1980), Jaroslavs Kostenko (1979), Serhijs Petļuks (1981), Olena Subača (1980), mākslas grupa Sviter (1982) un Maksims Finogejevs (1987).

Detalizēta informācija par katra mākslinieka projektu.


Kuratore: Jūlija Sapiha
Grafiskā dizainere: Olenka Zahorodnika


Izstādes norises laiks: 02.06.2023.-27.08.2023.