Juris Gagainis KUĢI PIESTĀJ DINABURGĀ

 

Juris Gagainis

KUĢI PIESTĀJ DINABURGĀ

 

 

 

Juris Gagainis ir izsmalcināti perfekts amatā, nerimstošs meklējumos, dzejisks iztēlē.

 

Juris Gagainis dzimis 1944. gada 26. septembrī Rīgā, kur abi ar dvīņumāsu tekstilmākslinieci Anitu Celmu auga kolorītā strādnieku rajonā pie dzelzceļa un “Russo-Balt” rūpnīcas. Šeit arī radās aizraušanās ar tehniku un spēja atklāt tās detaļu tēlainību. Senču amatnieku gars un mātes gudrie pamudinājumi palīdzēja attīstīties bērnu talantam. 

 

Arodskola deva Jurim Gagainim instrumentu atslēdznieka iemaņas, tad sekoja dienests armijā un aviācijas skola, Rīgas Lietišķās mākslas vidusskola, bet 1973. gadā ar izcilību absolvēts Tallinas Mākslas institūts.

 

Jura Gagaiņa mīlestība uz peldošo tehniku uzdīga 1960. gadu beigās Bolderājā. Tur draugu ģimenes atmiņās vēl bija dzīvs “cara laiku” kapteinis Miķelis Žagata, tur bija jūrnieku lietas, arī lāde, mīļi saukta par pūriņu vai zārciņu, jo noderēja, lai jūrā apglabātu krastu nesasniegušo saimnieku.

 

Cilvēka darinātā metāla čaulā peldēt starp divām stihijām un divām mūžībām – tas taču ir bezgalīgs stāsts, kas līdz ar Jura Gagaiņa kuģiem uz brīdi noenkurots Daugavpils cietoksnī. Ieskatieties, kā iezib spožais pret matēto, cik krāšņas faktūras dod īstā brīdi apturēts karstums, kā pret smalkajām detaļam silti mirdz mazie Anitas Celmas gobelēni, – un jūs arī būsiet tai stāstā iekšā.

 

 

Par mākslinieku:

Dzimis 1944. gadā Rīgā.

1968. gadā beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu.

1973. gadā beidzis Igaunijas Valsts mākslas institūtu.

 

Kopš 1980. Gada ir pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijā, Dizaina nodaļas Metāla dizaina katedrā; no 1992. līdz 2012. gadam ir bijis katedras vadītājs.

Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1975. gada.
Latvijas Dizaineru savienības biedrs kopš 1995. gada.

Izstādēs piedalās kopš 1969. gada.

Triju zvaigžņu ordeņa virsnieks (2006).

1991. gada baikāžu dalībnieka piemiņas zīme.

 

 

Edīte Bērziņa