Izabella Krolle “VELTĪJUMS. LAIKA TRANSFORMĀCIJAS”

IZABELLA KROLLE

VELTĪJUMS. LAIKA TRANSFORMĀCIJAS

Izabella Krolle dzimusi 1938. gada 22. maijā Daugavpilī. Četrdesmitajos gados Izabellas tēvs tika represēts, un māte ar abām meitām 1946. gadā pārcēlās uz dzīvi Rīgā, kur Izabella absolvēja Rīgas 49. pamatskolu, vēlāk Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu (1957) un turpināja studijas Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļā (1957 – 1963). Izstādēs māksliniece piedalās kopš 1958. gada. Viņas darbi tika eksponēti daudzās kolektīvajās izstādēs Latvijā un ārvalstīs. Izabella Krolle kļuva arī par vienu no Ķīpsalas keramikas skolas dibinātājām un tās gara uzturētājām. Māksliniecei vienmēr ir bijusi tuva glezniecība un grafika, tomēr noteicošā loma viņas daiļradē ir keramikai.

Māksliniecē mīt meklētājas gars, tādēļ viņa eksperimentē ar formām un to virsmu apstrādes paņēmieniem. I. Krollei ir tuvi kontrasti, tāpēc izjustās formas viņa gandrīz vienmēr papildina ar bagātas fantāzijas radītajiem gleznojumiem. Māksliniece savos darbos risina kolorīta un keramikas virsmas apstrādes problēmas tā, lai iespējami precīzi atainotu pašas veidoto tēlu psiholoģiju. Izabellas Krolles mākslas tēlu valoda ir spilgta un pārsteidzoša; viņas keramikas mākslas darbos temperaments un attieksme izpaužas aktīvi un brīvi, radot dzīvo un enerģisko možumu. Māksliniecei patīk veidot varenus, pat monumentālus darbus, iedvesmu smeļoties dabas motīvos un formās.

Izjūtot piederību dzimtajai pilsētai, keramiķe un māksliniece Izabella Krolle dāvināja Daugavpils Marka Rotko mākslas centram 27 savus autordarbus: krāšņi apgleznotas lielformāta šamota figūras, monumentālus darinājumus mozaīkas tehnikā un vienu gleznojumu uz koka. Mākslas darbi, kas tapuši laika posmā no 1972. līdz 2013. gadam, atspoguļo keramiķes meklētāja garu un eksperimentus ar mākslinieciskās izpausmes formām. Dāvinātie mākslas darbi pārsteidz ar fantāzijas bagātību un izpildījuma precizitāti.

Izstādē „VELTĪJUMS. LAIKA TRANSFORMĀCIJAS” ir eksponēta tikai neliela daļa no mākslinieces dāvinājuma mākslas centram. Tas ir gan mākslinieces veltījums savai dzimtajai pilsētai, gan arī viņas iekšējās pasaules projekcija, laika gaitā transformēta mākslas darbā. Izstādē eksponētie darbi ir fantastiski lielformāta keramikas skulpturāli veidojumi, kuros tēlaini savijās kopā kaut kas līdzīgs austrumniecisko pasaku personāžiem un antropomorfās dabas formas.

 

www.rotkocentrs.lv