INĀRA PETRUSEVIČA SPALVA PLATMALEI

Ināra Petruseviča, māksliniecei piemīt unikāla spēja saredzēt liriku ikdienišķajā. Pateicoties šai spējai, viņa pārvērš triviālas sadzīves ainiņas mistērijā, raibā karnevālā, kur apkārtējā pasaule pārtop mūžīgos svētkos. Nav svarīgi, kas ir uzzīmēts: galds, pastnieks, naktspods – visam ir dvēsele, viss iegūst jaunu poētisku nozīmi. Fantastiskais savijās ar realitāti un kļūst par tā organisku daļu. Kā bērnu rotaļā, kurā viss ir iespējams, – ar mīlestības spārniem var uzlidot debesīs vai saņemt dāvanā no eņģeļa izšūtu sirdi.

Ināra zīmē visu, kas nonāk viņas redzeslokā un aizrauj viņas iztēli. Viegluma sajūta, kas rodas, uzlūkojot viņas gleznas, liecina par mākslinieces rokraksta spontanitāti. Šķiet, ka viņas audekli izšaujas no otas apakšas kā krāsainas lentes no burvju mākslinieka piedurknes. Tieši šis nepastarpinātais impulss aizrauj arī tevi kā skatītāju – vienā acumirklī. Tu pat nepagūsti apjēgt, kā jau esi nokļuvis šīs pasakainās stihijas gūstā. Un, protams, krāsa! Tā var būt bezkaunīgi atklāta vai sapņaini meditatīva: pavedinoši sarkanais, mistiski zilais, silti okera zeltainie toņi. Viņas dziedošajās krāsās atklājas viss cilvēcisko jūtu diapazons, bet visvairāk – mīlestības jūtas, visās izpausmēs: no maigas melanholijas līdz kaisles kvēlojumam vispārākajā pakāpē.

Tajā pašā laikā daudzi Ināras darbi ir naratīvi. Tie rosina ne tikai uz apceri, bet tie ir arī jālasa. Ināra gluži kā pasaku teicēja ievelk mūs savā valstībā – spoguļa otrajā pusē. Fantāzija un iztēle it kā virza mākslinieces roku, kas rada brīnumainus tēlus. Reizēm rodas sajūta, ka māksliniece uz audekla filmē kino ar samudžinātu sižetu, kurā var parādīt pasauli ačgārnu. Taču tas ir nevis drūmais, bet līksms kino. Un, jo vairāk aušību un dēku, jo labāk!

Īpaša viņas talanta šķautne – zīmējums. Tas ir vienlaikus smalks, virtuozs un aizkustinošs. To ir ārkārtīgi daudz, un tie gaida savu stundu. Tā zīmē bērna roka, apbrīnojami brīva savās kustībās, nedomājot pat attēla pareizību. Tai piemīt bezgalīgs valdzinājums un humors, un milzum daudz ideju!

Inārai Petrusevičai piemītošais rotaļīgums ļauj māksliniecei saglabāt bērnišķīga redzējuma nesamākslotību un dzīvesprieku pasaules uztverē, kā tik ļoti pietrūkst mūsu pieaugušo dzīves realitātē! Humora pilnais skatījums un krāsu palete, kas dzirkstī kā šampanietis, uzlādē telpu ar esības prieku. Tāpēc mākslinieces darbi tik mērķtiecīgi aiztraucas no viņas darbnīcas, lai celtu dzīves tonusu to jaunajiem īpašniekiem.

Farida Zaletilo